Visok indeks zaobljenosti tijela (BRI) povezan je s povećanim rizikom za razvoj kardiovaskularnih bolesti, pokazuje novo istraživanje.
BRI je relativno nov parametar koji se izračunava na osnovu visine i obima struka osobe. Smatra se preciznijim pokazateljem rizika od bolesti nego indeks tjelesne mase (BMI).
Istraživanje, objavljeno u Journal of the American Heart Association, pokazalo je da visoki indeks zaobljenosti tijela tokom šestogodišnjeg perioda može biti povezan sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti čak do 163%, čak i kad se isključe drugi faktori rizika za zdravlje srca.
Šta je BRI?
Indeks zaobljenosti tijela, ili BRI, mjeri koliko je tijelo neke osobe “zaobljeno”. Ovaj parametar, koji se izračunava na osnovu visine i obima struka, fokusira se na količinu masnoće u predjelu stomaka, što se smatra preciznijim pokazateljem rizika od bolesti nego BMI.
„BMI je jednostavan proračun koji koristi samo visinu i težinu,“ rekao je dr. Jim Liu, kardiolog na Medicinskom centru Wexner Univerziteta Ohio State za Health. „BRI, s druge strane, je složeniji proračun koji uključuje obim struka i visinu. BRI bolje reflektuje proporciju abdominalne masnoće.“
Kardiovaskularne bolesti – krovni termin za grupu poremećaja koji pogađaju srce i krvne sudove – veoma su česte i smrtonosne. Gotovo 1 od svakih 2 Amerikanca starijih od 20 godina ima neku vrstu kardiovaskularne bolesti, a ona je vodeći uzrok smrti u svijetu.
Gojaznost, mjerena indeksom zaobljenosti tijela (BRI), predstavlja glavni, ali promjenjivi faktor rizika za kardiovaskularne bolesti.
„Naši nalazi pokazuju da šest godina umjereno do visokog stabilnog BRI-a može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti,“ navela je u saopštenju dr. Yun Qian, PhD, viša autorka studije i istraživačica u odjelu za kontrolu hroničnih nezaraznih bolesti na Nanjing Medical University-jevom Wuxi Centru za kontrolu bolesti u Nanjingu, Kina. To sugeriše „da bi BRI mjerenja potencijalno mogla biti korištena kao prediktivni faktor za incidencu kardiovaskularnih bolesti.“
Kako izračunati BRI:
Indeks zaobljenosti tijela (Body Roundness Index, BRI) je relativno novi indikator koji se koristi za procjenu abdominalne gojaznosti i zdravstvenih rizika povezanih sa srčanim bolestima. BRI se računa koristeći visinu i obim struka, a njegov cilj je da preciznije odredi distribuciju tjelesne masnoće, posebno u abdominalnom području, u odnosu na klasični indeks tjelesne mase (BMI).
Formula za izračunavanje BRI-ja je:
Detaljniji pogled na studiju
Za potrebe ove studije, istraživači su analizirali zdravstvene podatke gotovo 10.000 odraslih osoba koje žive u Kini i koje su učestvovale u Kineskoj longitudinalnoj studiji o zdravlju i penzionisanju. Svi učesnici su bili stariji od 45 godina i nisu imali kardiovaskularne bolesti u vrijeme prijema u studiju.
Učesnicima je izračunat indeks zaobljenosti tijela (BRI) na početku studije i zatim svakih dvije godine. Istraživači su pratili promjene u njihovom BRI-u tokom vremena i grupisali ih u tri grupe: one s niskom-stabilnom BRI trajektorijom, umjerenom-stabilnom BRI trajektorijom i visokom-stabilnom BRI trajektorijom.
Pored toga, učesnici su tokom perioda istraživanja davali uzorke krvi i mjerili krvni pritisak, te su morali sami prijaviti sve kardiovaskularne probleme – poput srčanog udara, moždanog udara, angine, koronarne bolesti srca ili srčane insuficijencije – koje je tokom perioda praćenja od 2017. do 2020. dijagnostikovao medicinski stručnjak.
Visoke BRI trajektorije bile su najviše povezane s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. U poređenju s osobama iz grupe s niskom-stabilnom BRI trajektorijom, osobe iz grupe s visokom-stabilnom BRI trajektorijom imale su 163% veći rizik od kardiovaskularnih bolesti. Učesnici iz grupe s umjerenom-stabilnom BRI trajektorijom imali su 61% veći rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti ostao je relevantan čak i nakon što su istraživači uzeli u obzir demografske varijable, medicinsku istoriju, istoriju uzimanja srčanih lijekova i zdravstvene mjere, uključujući krvni pritisak, nivo glukoze u krvi i nivo holesterola.
Istraživači su primijetili da je učestalost moždanog udara i srčanih događaja također bila značajno viša među učesnicima u grupama s umjerenom-stabilnom i visokom-stabilnom BRI nivoom.
Uprkos korisnosti BRI-a za predikciju rizika od kardiovaskularnih bolesti, nova istraživanja imaju određena ograničenja. Budući da je studija sprovedena na kineskoj populaciji, nalazi možda nisu primjenjivi na ljude izvan te zemlje. Period praćenja od šest godina možda također nije dovoljno dug da pruži potpunu sliku o promjenama BRI-a, a informacije koje su učesnici sami prijavili mogu biti netačne.
Veza između zaobljenosti tijela i zdravlja srca
Ova otkrića—da se indeks zaobljenosti tijela (BRI) potencijalno može koristiti kao prediktor za pojavu kardiovaskularnih bolesti—mogu se objasniti korelacijom između gojaznosti i hipertenzije, visokog holesterola i dijabetesa tipa 2, koji su svi faktori rizika za kardiovaskularne bolesti, objasnio je Qian u saopštenju za medije.
Za razliku od indeksa tjelesne mase (BMI), koji koristi visinu i ukupnu težinu osobe kao varijable, BRI se temelji na obimu struka i pruža uvid u abdominalnu gojaznost i visceralne masnoće, tj. masnoće pohranjene oko važnih unutrašnjih organa, prema Liu.
Povećana količina visceralne ili abdominalne masnoće posebno je povezana s razvojem bolesti srca. “Osobe s povećanom abdominalnom masnoćom i centralnom gojaznošću sklonije su komplikacijama povezanim s gojaznošću, poput kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije, dijabetesa i dislipidemije”, rekao je Liu.
„Ovo istraživanje pruža dublje razumijevanje kako oblik tijela, a ne samo težina, može uticati na zdravlje srca,” izjavio je Sean Ormond, ljekar u Atlas Pain Specialists-u, koji je dvostruko sertifikovan u anesteziologiji i intervencijskoj terapiji bolova.
Nova studija nije jedina koja se bavi vezom između BRI-ja i rizika od kardiovaskularnih bolesti: Nakon analize podataka od 47.303 pacijenta, autori studije objavljene u časopisu British Journal of Nutrition u februaru 2024. godine otkrili su da je “BRI bio značajno povezan s tradicionalnim faktorima rizika za kardiovaskularne bolesti.”
Dodatna istraživanja su pokazala povezanost između BRI-ja i opće smrtnosti i smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti, kao i vezu s predikcijom masne bolesti jetre i problema s mineralnom gustinom kostiju, dodao je Liu.
Sveukupno, novo istraživanje dodatno jača slučaj za korištenje BRI-ja kao zdravstvenog mjerila, dajući zdravstvenim radnicima još jedan alat za identifikaciju pacijenata s rizikom od srčanih oboljenja i naglašavajući da je oblik tijela—posebno raspodjela masnoća—kritičan u procjeni zdravlja srca, rekao je Ormond.
„Zaključak je da BRI može predvidjeti zdravlje srca jer ističe centralnu gojaznost,” dodao je Liu, „koja je veoma važan prediktor za bolesti srca i druge probleme povezane s gojaznošću.”
Izvor: Health