Zagrebački „Končar“ dobija posao od 35 miliona maraka za javnu rasvjetu, zašto banjalučke firme nisu mogle da konkurišu?

Ilustracija/Banjaluka

Firma „Končar“ iz Zagreba rekonstruisaće i u narednih 15 godina održavati javnu rasvjetu u Banjaluci, a za taj posao od Gradske uprave Banjaluka dobiće 35 miliona maraka.
Pored Končara, na tender za izgradnju javne rasvjete u Banjaluci po ESCO modelu vrijedan 35,4 miliona maraka s PDV-om prijavile su se i dvije firme iz Banjaluke, ali samo zagrebačka firma ispunjava stroge uslove propisane tenderom.

Kako je portal Capital saznao u GU Banjaluka, zagrebački elektro gigant čiji godišnji prihod je skoro milijardu evra na tender se prijavio sa ubjedljivo najvećom ponudom od 35 miliona maraka, što je za nijansu niže od tenderom predviđenih 35,4 miliona KM.

– Na tender se prijavila banjalučka firma “ABC Solutions” koje je ponudila svega 14 miliona KM, kao i ”Elektropromet” takođe iz Banjaluke čija ponuda je 28 miliona KM. Međutim, nijedna od te dvije firme ne ispunjava uslov kojim se traži da u posljednje tri godine ima prihode veće od 60 miliona maraka. Samo “Končar”’ ispunjava taj uslov, što praktično znači da će ta zagrebačka firma u narednih 15 godina kupiti kajmak iz Banjaluke – objašnjava sagovornik iz GU.

Prema podacima APIF-a, „ABC Solutions“ je u posljednje tri godine imao nepunih 12 miliona maraka prihoda, što je višestruko ispod traženih 60 miliona, dok je „Elektropromet“ prihodovao tek nešto više od milion i po maraka.

Nije jasno zašto su se uopšte prijavljivale na tender, osim ako nije zbog toga da se zadovolje formalni uslovi o učešću najmanje tri ponuđača, ali i da se praktično ponude kao mogući podizvođači – objašnjava sagovornik.

On dodaje da je vrijednost projekta naduvana, jer su ljudi iz elektroenergetske struke ocijenili da realna cijena projekta računajući pristojnu zaradu ne može da bude veća od 18 miliona maraka, ističući da je sve preko toga ekstraprofit.

U prilog toj tvrdnji je i činjenica da je prethodni gradonačelnik Igor Radojičić vrijednost tog projekta procjenjivao na 23,7 miliona KM, daleko manje od Stanivukovićevih 35 miliona.
Uslovi za eliminisanje

Uslovima tendera propisano je da učesnici moraju imati pozitivno poslovanje i ukupne prihode u posljednje tri godine veće od 60 miliona maraka, kao i da moraju dostaviti dokaz da raspolažu sa najmanje 15 miliona maraka za izvršenje ugovora.

Pored toga, tražen je i dokaz da je u prethodnih pet godina izvela pet projekata na sprovođenju mjera uštede energije, rekonstrukciji, unapređenju ili održavanju javne rasvjete sa LED rasvjetom, kao i da ima najmanje četiri inženjera, 20 električara, deset radnika obučenih za upravljanje dizalica sa korpom, sedam radnika građevinske struke i dva radnika za upravljanje građevinskim mašinama.

Idejnim projektom je predviđena zamjena oko 20.000 starih svjetiljki sa novim, a u Studiji ekonomske opravdanosti se navodi da bi to dovelo do uštede u potrošnji struje od oko 70 odsto, jer je trenutni sistem javne rasvjete zbog velike potrošnje električne energije i načina održavanja skup, neefikasan i ekološki neprihvatljiv. Plaćanje ovog projekta planirano je u 180 jednakih rata.

Ko se krije u sjeni gradske rasvjete
Portal Capital je u julu 2023. godine pisao da Banjaluka planira javnu rasvjetu predati u privatne ruke.

Skupština grada tada je omogućila gradonačelniku Draška Stanivukovića da pokrene realizaciju ovog projekta. Gradski parlament je dobrovoljno na gradonačelnika prenio svoju nadležnost da odlučuje o raspolaganju imovinom velike vrijednosti. Treba napomenuti da odluka predstavlja jedan od prvih dokaza simbioze, jer je dobila jednoglasnu podršku odbornika i to skoro bez diskusije.
Tada se spekulisalo da bi ovaj posao trebalo da dobije „Kaldera company“, ali ova firma je u međuvremenu dospjela na crnu listu OFAC-a nakon čega su joj banke pogasile račune i firma je praktično prestala sa radom. Neslavno je završio i pokušaj pripajanja „Kaldera company“ firmi „Elpring“, jer je i ta firma nedugo potom završila na crnoj listi.
Šta je ESCO
ESCO je skraćenica za Energy Service Company i predstavlja naziv za preduzeće koje planira, provodi i finansira projekte iz područja energetske efikasnosti.

Ta preduzeća ugradnjom efikasnije opreme smanjuju troškove za energiju i održavanje.

Korisnik te usluge plaća jednaki iznos za troškove energije kao prije provođenje projekta, a razlika je u tome što se ti troškovi dijele na smanjeni trošak za energiju te trošak za otplatu investicije. Nakon otplate investicije, ESCO kompanija izlazi iz projekta i sve predaje korisniku.

U posljednje vrijeme se govorilo da bi neke firme iz Srbije, konkretno „Somborelektro“ koja je bila u poslovnim odnosima sa „Prointerom“ s kojim je prema priznanju njegovog oca Milorada sarađivao Igor Dodik, mogla da se pojavi na tenderu u Banjaluci vrijednom 35 miliona KM. Mnogi tu mogućnost, preko drugih pravnih lica, još uvijek ne isključuju, ističući da su upravo odbornici SNSD-a, ne propitkujući, glasali za ovaj posao vrijedan desetine miliona maraka.

Ipak, kako stvari stoje, milioni iz Banjaluke bi umjesto u Srbiji mogli da završe u Hrvatskoj.

Izvor: Capital

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI