Uvođenje treće smjene osnovcima jedan od najgorih poteza u obrazovanju

Uvođenje treće smjene osnovcima je jedan od najgorih poteza u obrazovanju, jer djeca u to vrijeme nisu u stanju da prate nastavu, tvrde stručnjaci za dječiju psihologiju.

Problem pretrpane škole pod Starčevicom, naseljem u Banjaluci, traje skoro deceniju, a nadležni godinama obećavaju gradnju novih škola u blizini, od čega nema ništa.

Najnovije rješenje za ovaj problem jeste dogradnja škole za još osam novih učionica, ali i to već drugu godini nije uređeno, zbog problema sa tenderima i izvođačima radova.

Dok neke škole zjape poluprazne, u OŠ „Branko Radičević“ ima za 500 djece više nego što ima mjesta, đaci idu u tri smjene, pa nekima nastava traje čak i poslije 19 sati.

Mnogi su se bavili smišljanjem rješenja, pravljenjem novih upisnih područja, gradnjom novih učionica i škola, ali rijetko ko se pitako kako djeca i nastavnici uopšte funkcionišu u svemu tome.

Nastavnici čarobnjaci

Stručnjaci upozoravaju da sve ovo može biti kobno upravo za djecu, te da je uvođenje treće smjene bilo najgore moguće rješenje kada je u pitanju dobrobit djece.

– Dijete koje kreće u školu u pola četiri nije u stanju da pažljivo prati nastavu. Škola nije nešto što je interesantno djeci; zato ono treba da bude odmorno da bi pratilo te nastavne sadržaje. U svemu tome nastavnici, i da su čarobnjaci, ne mogu da zainteresuju učenike – kaže Ivana Zečević, profesor na Filozofskom fakultetu i stručnjak za pedagošku i dječiju psihologiju.

Ona dodaje da je bilo kakva priča da dijete može da bude fokusirano nakon 18 časova besmislena, te da sve ovo utiče na uspeh djece u školi koji će im i kasnije praviti probleme.

– Zamislite dijete koje radi test u 18 časova. Koliko ono može biti koncentrisano? Takođe, vrlo važno je postaviti pitanje kada se roditelji bave tom djecom i da li je iko razmišljao o tome da tu djecu njihovi roditelji, koji mahom rade do četiri sata, vide tek naveče – dodaje ona.

Kaže da je ovo najgore moguće rješenje za djecu, te je da je bolje da ne idu u školu nego da im se ovo radi.

– Ovo je odraz brige Ministarstva prosvjete i kulture RS i grada Banjaluka prema djeci u naselju koje je nekada bilo najveća mjesna zajednica u Jugoslaviji. Svi znamo da to naselje iz dana u dan raste, a mi se samo igramo sa tom djecom – kaže ona.

Zečićeva se pita kako su uopšte rukovodeći organi u toj školi prihvatili činjenicu da djeca idu u školu naveče i da se na bilo koji način nisu borili protiv toga, pa čak i opstrukcijom nastave.

– Na kraju krajeva, koliko su ti učitelji sposobni da oko šest ili sedam sati predaju? Niko ništa konkretno ne preduzima, a roditelji djecu dovode i iz Vrbanje i iz Ade, iako u Vrbanji ima škola, ali eto, nekima je bitno da djeca idu uškolu u Banjaluci, što je suludo – kaže ona.

Za sve krivi ministarstvo, jer dozvoljava upis đaka koji ne pripadaju toj školi, što zapravo opterećuje i školu.

Naučno dokazano

Sa njom je saglasna i dječji psiholog Sonja Stančić, koja kaže da to nisu samo njihova mišljenja i stavovi, već stvari koje su naučno dokazane.

– Za djecu generalno ne bi trebala da postoji druga smjena, jer su djeca najporoduktivnija par sati nakon što se probude, a da ne pričamo o trećoj smjeni. Djeca su produktivna od nekih osam do 16 sati, a sve poslije toga je vrlo iscrpljujuće – kaže Stančičeva.

Dodaje da ovaj problem traje već godinama, te je do sada morao biti riješen, upravo zbog đaka.

– Razumijem da trenutno nema mogućnosti da djeca idu u normalne smjene, ali taj problem sada već traje dosta dugo. Razumijem i da se ne može za jednu godinu naći rješenje, ali to već traje predugo da je ozbiljno narušilo obrazovanje i doprinijelo manjem kvalitatu obrazovanja cijele jedne generacije. Posljedice će se osjetiti tokom cijelog njihovog školovanja – zaključuje ona.

Osim stručnjaka koji tvrde da je ovo sve loše za djecu, isto tvrde i roditelji koji svoje mališane ne vide po cijeli dan.

 

– Pošto i muž i ja radimo prvu smjenu, dijete je od sedam sati u produženom boravku, pa poslije u školi do 18 sati. Nema vremena za sport, za igranje napolju, niti za druženje sa nama. Niko ne razumije kako je roditeljima koji osmogodišnjaka ne vide po 12 sati dnevno – prokomentarisala je jedan majka.

Direktor: Organizovali smo se

Direktor OŠ „Branko Radičević“ Darija Mićić kaže da nastava na ovaj način funkcionište već godinama, te da su sve dobro organizovali.

– Treća smjena svakako jeste problem za djecu i njihovu koncentraciju, ali i nastavnike. Međutim, mi tako radimo već godinama, tako da je sve dobro organizovano. Treći, četvrti i peti razredi svaku drugu sedmicu idu u treću smjenu, a učitelji im prilagode predmete tako da prva dva časa imaju srpski i matematku, a kasnije lakše predmete – kaže Mićićeva.

Dodaje da su mašine za dogradnju škole već u dvorištu i da radovi počinju u ponedjeljak.

Izvor: Srpskainfo

 

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI