Stižu jeftini dizelaši iz Njemačke

Dizelaši proizvedeni do 2014. u Njemačkoj postaju nepoželjna roba. 300 hiljada auta ne može naći kupce, cijene su i do 30 posto niže!

Kakva sudbina čeka polovne automobile pokretane dizelom proizvedenim do 2014. još nije jasno, međutim vrlo je vjerojatno kako će spomenuti dizelaši koji zadovoljavaju normu 5 završiti na tržištima manje razvijenih zemalja Evrope.

Već smo objavili tekst o zabranama vezanim uz dizelaše koje pojedini gradovi uvode kako bi smanjili zagađenje, a najdalje je u svemu otišla Njemačka, u kojoj će uskoro sve veći broj gradova uvesti restrikcije. Rampu ‘starim’ dizelašima prvo planiraju spustiti München i Stuttgart, a njihov primjer poput domina će slijediti ostatak zemlje. Zbog navedenih mjera na tržištu polovnih automobila u Njemačkoj trenutno vlada nezapamćeni haos. Naime, Reuters navodi kako čak 300 hiljada polovnih dizelskih automobila ne može naći svoje kupce, a kada tu brojku pomnožite sa 15 hiljada eura koliko iznosi prosječna vrijednost polovnog vozila u Njemačkoj,  dolazimo do brojke od čak 4,5 milijardi eura. Riječ je o modelima koji zadovoljavaju Euro 5 normu.

Iako je njemačka vlada dopustila Volkswagen grupi, Daimler AG grupi, kao i BMW grupi naknadna poboljšanja na automobilima, njemačka ministarka okoline Barbara Hendricks napominje kako ni uz prepravke i poboljšanja mnogi modeli i dalje neće zadovoljiti stroge norme većih gradova. Među njemačkim kupcima javlja se “strah od dizelaša”, zbog kojeg odustaju od kupovinepolovnih, (govorimo o modelima proizvedenim između 2009. i 2014. godine). Isti taj strah od postepenog isključivanja iz prometa putem restrikcija rezultovalo je time da se sve veći broj vlasnika želi rješiti spomenutih modela. Tako se dizelaši koji ne zadovoljavaju najnovije norme “gomilaju” na skladištima prodajnih kuća zaduženih za polovne automobile.

 

“Kupci su nesigurni, boje se potencijalnih zabrana ulaska u gradove i zbog toga je ove modele jako teško prodati u ovom trenutku”, navodi Thomas Peckruhn, potpredsjednik saveza trgovaca polovni automobila. Naravno, ne treba ni napominjati kako se zbog toga cijene opasno spuštaju (i do 30 posto), a čak 29 posto vlasnika vozila dizelskih automobila u Njemačkoj izjavilo je kako će pokušati prodati svoja vozila zbog straha od pada vrijednosti. Podsjetimo, neki proizvođači (Volkswagen, Daimler AG, Bmw…) već su počeli nuditi bonuse i novčane naknade svima koji svoje stare dizelaše (proizvedene prije 2010. godine) zamijene za nove koji zadovoljavaju norme. Tako Volkswagen nudi i do 10 hiljada eura za takvu zamjenu. Naravno, cijene varijaju zaovisno o modelu kojeg se daje pod račun, kao i modelu koji se kupuje.

Prema prvim podacima, čak 20 posto vlasnika, odnosno 1,2 miliona vozača navedenih modela moglo bi prihvatiti ove prijedloge. A da je opšta situacija za dizelaše u Europi prilično loša govori i činjenica da je švajcarska vlada odlučila zabraniti registraciju novog Porsche Cayennea u dizelskoj varijanti zbog varanja oko emisije štetnih plinova. Postojeći vlasnici moći će produžiti svoju registraciju, međutim novi dizelski Cayenne neće vidjeti Švicarsku.

U svakom slučaju, dizelima se “crno” piše, a lako je moguće da će gore navedeni modeli iz Njemačke završiti u zemljama koje nisu toliko stroge prema dizelima, a među njima je naravno i BiH.

izvor: Jutarnji

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: