Banjalučani koji vole šetati Banj brdom razočarani su što, ni pet mjeseci nakon velikog nevremena nisu uklonjena sva porušena stabla na ovom omiljenom izletištu, a pojedini kritikuju i kako su „Šume“ uradile dosadašnji posao.
– Banj brdo je bukvalno uništeno i razrovareno od kamiona kojima su izvlačili drveće, šumske staze sada su tako velike da tim putem može proći automobil. Napravili su široke staze i na mjestima gdje puta uopšte nije bilo, tužno sve izgleda. Umjesto kamiona, mogli su unajmiti ljude da sa konjima izvuku nepristupačna stabla, i njima bi trebalo isto ovoliko vremena za posao, a novac bi otišao porodicama koje od tog posla žive – komentari su pojedinih građana koji su šetali putem prema Trešnjiku.
U Šumskom gazdinstvu Banjaluka kažu da ih građani stalno zovu da pitaju zašto drveće nije sklonjeno, a oni ističu da im u tom poslu opterećenje stvaraju razne tenderske procedure, koje ih usporavaju i odgađaju završetak. Urađeno je, dodaju 70 odsto posla, a nadaju se da će ubrzo biti završen i ostatak kako bi put do Rajnerovog vrela u potpunosti bio raščišćen.
Na opaske da je šuma potpuno uništena od kamiona koji izvlače stabla, direktor Šumskog gazdinstva Velibor Stanić pojašnjava:
– Znate li šta je drvo, mora traktor nekuda proći i izvući stablo, a kamioni ne silaze sa putne komunikacije. Sve staze koje su dodatno napravljene kasnije će biti pretvorene u staze za šetačem – precizirao je Stanić.
Razumijevanja za novonastalu situaciju imaju i u inicijativi građana “Rekreativna zona Banjaluka” koji se zalažu za očuvanje prirode na Banj brdu. Staze jesu oštećene, na nekim dijelovima su se i više proširile kako bi mašine koje se koriste mogle proći, ali to je, ističu, šteta koja se morala desiti, kako bi se stabla izvukla.
Poručuju zato da nema razloga za bilo kakvom panikom i lošim komentarima.
– Svi smo bili svjesni da je veliki broj stabala bio porušen za vrijeme nevremena koje je pogodilo Banjaluku. Iz Šumskog gazdinstva Banjaluka nam je početkom godine rečeno da su sva stabla popisana i da će se izvlačenje vršiti tek u proleće, kada se steknu uslovi, odnosno kada zemlja bude suva. Tada su nam napomenuli da su pozicije stabala na nepristupačnim mjestima i da će sigurno doći do oštećenja šumskih staza koje su godinu prije bile i uređene. Rečeno nam je i da će nakon izvlačenja sve staze biti sanirane. Ljudi moraju shvatiti da nas je prošle godine zadesilo nevreme koje nikada nije zabilježeno i da je to nevrijeme ostavilo ružne posljedice – govori Goran Pivašević iz građanske inicijative, u kojoj veruju da će se slika Banj brda za godinu dana mnogo popraviti.
Pošumljavanje neophodno
Nakon što se radovi završe i staze saniraju, u Rekreativnoj zoni očekuju da će Šumsko gazdinstvo organizovati i pošumljavanje uništenih dijelova šume.
– Predložićemo da se na jesen organizuje velika akcija pošumljavanja i to sa duplo više sadnica nego što je oboreno stabala prilikom oluje. Isto tako, pošumljavanje bi trebala biti tradicionalna godišnja akcija- rekli su iz ove inicijative građana.
Izvor: Srpskainfo