Slučaj Zelenašenja-Ćelo na psihijatriju, policajci i dalje na poslu

Banjalučki zelenaš Branislav Smiljanić zvani Ćelo (39) uslijed ozbiljnih psihičkih problema prebačen je u Zavod za forenzičku psihijatriju na Sokocu.

Izvor “EuroBlica” blizak Ministarstvu pravde Republ ike Srpske izjavio je da se Smiljanić u posljednje vrijeme počeo veoma čudno ponašati u Kazneno- popravnom zavodu Banjaluka na Tunjicama, pa je odlučeno kako osuđenika treba uputiti na liječenje u Zavod za forenzičku psihijatriju.

– Smiljanić je imao nekoliko napada panike, galamio je, pričao neke nepovezane priče i to je trajalo određeni vremenski period, nakon čega je odlučeno da se prebaci na Sokolac gdje, pored psihijatrijskog liječenja, nastavlja izdržavanje zatvorske kazne – objasnio je izvor “EuroBlica”.

Načelnik Zavoda za forenzičku psihijatriju Sokolac Momir Janković juče nije mogao da detaljnije komentariše u kakvom je trenutno zdravstvenom stanju Branislav Smiljanić.

– Informacije o zdravstvenom stanju osuđenika mogu se davati isključivo porodici i nadležnom sudu – naveo je Janković.

Vrhovni sud Republike Srpske u decembru 2014. godine pravosnažno je osudio Branislava Smiljanića na 9 godina zatvora zbog zelenaštva, iznuda i pranja novca, te novčanu kaznu od 20.000 maraka. Vrhovni sud je tako ublažio prvostepenu presudu kojom je Smiljanić u banjalučkom Okružnom sudu bio osuđen na 14 godina robije.

Smiljanić je osuđen za 15 slučajeva zelenaštva i iznude koji datiraju od 2007. do 2012. godine.

U dva slučaja mu je saradnik bio osuđeni Sandro Kaurin, a u jednom Slavko Todorović, koji su osuđeni na osnovu Sporazuma o priznanju krivice zaključenim sa banjalučkim tužilaštvom.

U presudi je između ostalog navedeno da je Smiljanić osobama lošeg imovnog stanja, znajući za njihovu tešku materijalnu situaciju, pozajmljivao novac sa kamatom od deset do 20 odsto na mjesečnom nivou. Dužnicima koji nisu mogli da vraćaju dug Smiljanić je telefonom i lično pretio, šamarao ih, zvao porodice i iznuđivao novac.

Osim Smiljanića, koji je u ovom slučaju bio prvooptuženi zbog zelenaštva, prevare i iznude osuđeni su i njegovi saučesnici, i to bivši sudski policajac Drago Đenić, te Slavko Todorović i Sandro Kaurin. Đenić je zbog zelenaštva i prevare osuđen na 26 mjeseci zatvora i 2.000 maraka novčane kazne, piše EuroBlic.

Kaurin je pravosnažno osuđen na tri godine i četiri meseca zatvora i 10.000 maraka novčane kazne. Todorović je na osnovu priznanja krivice osuđen na 10 meseci zatvora i 500 maraka novčane kazne zbog iznuda i zelenaštva.

Pored zatvorske kazne, protiv Smiljanića se vodio i postupak zbog oduzimanja imovine koju je stekao izvršenjem krivičnih dela koja su mu bila stavljena na teret.

Tako je Okružni sud u Banjaluci u februaru ove godine doneo rešenje kojim je Smiljaniću trajno oduzeta imovina vredna nekoliko stotina hiljada maraka.

Pravosnažno osuđenom zelenašu je još tokom istrage 2012. godine, nakon što je uhapšen u akciji kodnog naziva “Knez 2”, banjalučki sud blokirao pravo raspolaganja na dva stana od 44, odnosno 70 kvadratnih metara na Bulevaru vojvode Stepe Stepanovića u Banjaluci.

Osim nekretnina oduzet je i “audi A4”, koji je Smiljanić u međuvremenu prepisao na Miodraga P. Pokušaj prebacivanja imovine je na vreme otkriven, pa se ona našla pod blokadom.

Ono što je ostala mrlja u postupku oduzimanja imovine je činjenica da nadležni tužilac uopšte nije zatražio zaplenu svih stvari u stanu, već isključivo stambenog prostora, pa su tako Smiljanićevi prijatelji na vreme iznijeli sve luksuzne stvari iz stana.

Inspektori i Smiljanić

Tokom sudskog postupka protiv Branislava Smiljanića tužilaštvo je saslušalo snimke telefonskih razgovora, a najšokantniji su bili oni između policijskih službenika i osuđenog zelenaša.

Nakon svega, MUP RS je formirao poseban tim koji je utvrdio vezu određenog broja policijskih službenika i Smiljanića, ali do danas niko od tih policijskih službenika nije procesuiran.

Naprotiv, i dalje rade u MUP RS.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: