Sindikat građevinarstva traži da se propišu temperature na kojima prestaje rad

Ministarstvo rada RS mora konačno donijeti uredbu kojom će propisati visinu temperature na kojoj radnici moraju obustaviti posao.
Poručili su ovo iz Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti RS, upozoravajući na ekstremne temperature koje su posljednjih dana harale regionom i dostizale i 40 stepeni Celzijusovih u gradovima.

Mada se svakog ljeta apeluje na poslodavce da tokom tropskih vrućina preraspodijele radno vrijeme kako bi zaštitili svoje zaposlene, to na kraju nema efekta, naglašavaju sindikalci.

– Nemamo informaciju, niti sam lično vidjela da je iko sklonio svoje ljude sa gradilišta. U važećim propisima navodi se da poslodavci mogu da izvrše preraspodjelu radnog vremena, ali to ne znači da oni to moraju i uraditi. Poslodavci definitivno nemaju čega da se pridržavaju i za njih 40 stepeni nije nikakav razlog da ljude sklone sa vrućine – ističe predsjednica Sindikata Dragana Vrabičić.
Na ministarstvu rada je zato da konačno pripremi određeni akt kojim će nametnuti poslodavcima da zaštite ljudske živote, naglašavaju sindikalci.

– Ovaj put stvarno apelujemo na ministarstvo rada da već jednom propiše koje su to temperature na kojima su poslodavci obavezni prerasporediti radno vrijeme i ljude skloniti sa vrućine – precizira Vrabičićeva.

Nakon visokih temperatura vazduha koje su zabilježene za vikend, meteoalarm je i juče izdao narandžasto upozorenje za veći dio BiH. Na području Banjaluke, Foče, Tuzle, Prijedora, Trebinja i Višegrada, najviša temperatura je bila oko 38 stepeni Celzijusovih, za područje Mostara prognozirano je oko 37 stepeni, dok je u Sarajevu i Bihaću bilo oko 36 stepeni. Građanima, posebno hroničnim pacijentima, savjetuje se da izbjegavaju boravak na otvorenom od 10 do 17 časova i da unose dovoljne količine vode.

U Službi hitne pomoći u Banjaluci prethodnih dana povećao se broj pacijenata s tegobama čiji je uzrok visoka temperatura. Tegobe koje se mogu osjetiti zbog visoke temperature su malaksalost, vrtoglavica, kratkotrajan gubitak svijesti, te glavobolje koje mogu biti udružene s mučninom i povraćanjem, otežano disanje, ubrzan puls, opekotine kože, kao i različite alergijske manifestacije.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: