Roditeljima novac “na ruke” za privatne vrtiće

Subvencionisanje boravka mališana u privatnim vrtićima prvi put u gradu na Vrbasu bi trebalo da zaživi u narednih nekoliko mjeseci, a iz Grada očekuju da će ovom mjerom u 2022. godini biti obuhvaćeno najmanje 1.000 najmlađih Banjalučana.

Ovu vrstu subvencija već duže vrijeme najavljuje aktuelna administracija kao mjeru koja bi trebala da smanji pritisak na javne vrtiće u kojima već godinama vlada hroničan nedostatak mjesta. Na listama čekanja za upis u gradske vrtiće konstantno se nalazi oko 2.000 imena i dosadašnje mjere nisu uspjele drastično da smanje tu cifru. Za sada se u Banjaluci čeka na realizaciju tog plana, a nadležni poručuju da je razlog za čekanje jednostavan nisu završene sve tehničke pripreme.

Novca ima
Savjetnica gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku Mirna Savić Banjac kaže da je u cijeloj priči oko ovih subvencija napravljen najvažniji korak, rezervisana su sredstva u gradskoj kasi.

– Budžetom grada za ovu godinu izdvojeno je 1,2, miliona KM i ta sredstva nisu „skidana“ amandmanima koje je uložila većina u Skupštini – rekla je ona.

Dodaje da je u završnoj fazi izrada pravilnika koji bi trebao regulisati ovo pitanje.

Objašnjava da će to biti važan uslov koji će roditelji odnosno njihova djeca u kontinuitetu morati ispunjavati ako žele da mjesečno dobijaju uplate ovih subvencija iz gradske kase.

– Moramo imati evidenciju da li ta djeca dolaze u vrtić. Ne želimo da neko uzima mjesečno novac za boravak djeteta u privatnom vrtiću, a da dijete ne pohađa vrtić. Moraćemo to nekako pratiti, samo još moramo vidjeti na koji način ćemo to urediti, a da ne opterećujemo privatne ustanove – pojasnila je Savić Banjac.

Fiksni iznos
Dodala je da će se roditeljima najverovatnije isplaćivati fiksni iznosi bez obzira na cijenu koju roditelji plaćaju za boravak djeteta u privatnom vrtiću.

– Njihovo pravo je da izvajaju 200 KM ili 400 KM, ali iznos subvencija će biti isti, jer ne želimo nekoga da protežiramo – rekla je ona.

Naglašava da bi ovaj program trebao da zaživi u prvom kvartalu ove godine.

– Naša procjena je da će najmanje 1.000 djece biti obuhvaćeno ovim programom. Taj broj može biti veći i da obuhvatimo do 1.500 mališana. Na kraju će ta cifra zavisiti od pojedinačnog iznosa, koji će svaki roditelj dobijati za dijete koje boravi u privatnom vrtiću – navodi Savić Banjac.

Napomenula je da je cilj ove mjere višestruk, prvo da se izjednače djeca koja pohađaju javne sa onom koja borave u privatnim vrtićima, a drugo da se poveća broj mališana koji su obuhvaćeni predškolskim obrazovanjem.

– Na ovaj način ćemo sigurno animirati pojedine roditelje, koji do sada nisu ni pokušali upisati svoju djecu u gradske vrtiće, jer su obeshrabreni zato što u njima nema mjesta, a u privatnim im možda cijena nije bila prihvatljiva – zaključila je ona.

– Jako puno radimo na svim pojedinostima. Gledamo da u startu imamo što manje uslovno rečeno „grešaka“, koje bi kasnije mogle eventualno otežati realizaciju ovog važnog projekta. Kako bi to sveli na minimum konsultovali smo se s ljudima iz Grada Novi Sad, koji ima takav program. Željeli smo vidjeti koje su to bile njihove poteškoće kada su počinjali sa ovim programom, kako bi mi izbjegli probleme s kojima su se oni suočavali – kazala je Savić Banjac za Srpskainfo.

Proces
Iako se pravilnik dotjeruje, savjetnica gradonačelnika je rekla da je već sada sigurno da će novac iz subvencija obuhvatati mališane sa teritorije grada Banjaluka.

– Cijeli proces će ići preko preko Grada Banjaluka, a ne Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Novac će ići direktno roditeljima, a ne privatnim ustanovama. Isto tako, roditelji će morati dostaviti dokaze da im je dijete upisano u privatni vrtić, a pored toga pratićemo i koliko dijete boravi u vrtiću – rekla je Savić Banjac.

TRENUTNA PRAKSA
Subvencionisanje privatnih vrtića u Banjaluci bi se trebalo realizovati kroz projekat “Nula djece na listama čekanja za vrtić”. Trenutno, Grad Banjaluka sufinansira boravak mališana samo u javnim vrtićima. Tako roditelji s jednim djetetom u javnom vrtiću mjesečno plaćaju 165 KM i ta cijena se godinama nije mijenjala. Ostatak do ekonomske cijene, koja je na primjer u 2019. godini iznosila oko 380 KM, subvencioniše Grad Banjaluka. Za one porodice koji imaju više upisanih mališana ili ako pripadaju određenim kategorijama ta cijena je još niža.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: