Predstavljen projekat “Digitalizacija kulturne baštine Muzeja RS”

Prezentacija “Digitalizacija kulturne baštine Muzeja Republike Srpske” održana je danas, 2. oktobra u 13 časova u Muzeju RS. Na prezentaciji su prikazani rezultati projekata digitalizacije materijala koji pripadaju zbirkama materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa Muzeja Republike Srpske.

Prezentaciju su održali Viši kustos dokumentarista Nikola Zagorac i Mihajlo Savić, viši asistent na ETF Univerzitetu u Banjoj Luci. Prof. Mihajlo Savić sa Elektrotehničkog fakulteta je tokom prezentacije predstavio aktivnosti i rezultate ovih projekata.

“Ovaj proces digitalizacije izvršen je u okviru projekta “H2020 VI-SEEM (Virtual Research Environment (VRE) for regional Interdisciplinary communities in Southeast Europe and the Eastern Mediterranean), uz podršku Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine. Zajedničke aktivnosti sa ELEKTROTEHNIČKIM FAKULTETOM UNIVERZITETA U BANjALUCI počele su krajem 2016. godine, a potpisan je i Sporazum o saradnji.” – izjavio je Mihajlo Savić, viši asistent na ETF Univerziteta u Banjaluci.

“Dva su projekta u pitanju: “3D skeniranje kao dio sistema muzejske dokumentacije” te “Stvaranje elektronskog kaltaloga – digitalni repozitorijum” – izjavio je Viši muzejski dokumentarista Nikola Zagorac. “Cilj projekta VI-SIM je izgradnja jedinstvenog virtualnog istraživačkog okruženja u jugoistočnoj Evropi i Mediteranu kako bi se omogućila interdisciplinarna regionalna saradnja u oblasti klimatologije, bionauka i digitalnog kulturnog nasljeđa.”

“Muzej Republike Srpske je bio patron Hakatona organizovanog u prostoru ROBOKIDS centra, u okviru manifestacije “NOĆ ISTRAŽIVAČA”, održane prošlog petka u cijeloj BiH. Zadatak je bio da, u roku od 24 časa, prijavljeni timovi naprave aplikaciju na temu “Promocija i očuvanje kulturnog naslljeđa”. Samim tim, Muzej RS delegirao je ideju da se izradi aplikacija sa “QR”- kodovima za lakše snalaženje u prostoru Stalne postavke Muzeja Republike Srpske. ” – objasnila je mr Ivana Pandžić, kustos arheolog Muzeja Republike Srpske. “Muzej je dostavio sve potrebne informacije takmičarima, bila su 4 tima, od kojih je prvo mjesto osvojio ROBOKIDS tim, koji su po standardima žirija kao i standardima muzejske djelatnosti napravili najbolju aplikaciju koristeći muzejsku internet stranicu, vizuelni identitet Muzeja te ostale podatke prikupljene tokom digitalizacije muzejske građe u sklopu “VI-SEEM” projekta i ” Horizont 2020”. Ovo je bio odličan primjer primjene i upotrebe rezultata digitalizacije koji će omogućiti i veću pristupačnost muzejskih predmeta. Nakon realizacije ovakvog poduhvata, svaki će posjetilac moći sam birati informacije o predmetu iz Muzeja RS, štampani vodiči više neće biti neophodni nego će prilikom posjete Muzeju, sve informacije biti dostupne u digitalnoj formi.”

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: