Povodom Međunarodnog dana borbe protiv HIV-a/AIDS-a besplatno testiranje

U periodu pandemije virusa korona u Srpskoj došlo je do značajnog rasta broja oboljelih od AIDS-a, odnosno zaraženih HIV-om, te je tako prošle godine registrovano 18 novih slučajeva, što je najveći broj slučajeva evidentiran tokom jedne godine, a kao razlog se navodi neblagovremeno javljanje potencijalnih pacijenata ljekarima.

Kazala je ovo za “Nezavisne novine” Snežana Ritan, infektolog na Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra RS (UKC RS), povodom Međunarodnog dana borbe protiv HIV-a/AIDS-a, koji se svake godine obilježava 1. decembra.

Premа pоdаcimа Svјеtskе zdrаvstvеnе оrgаnizаciје, u sviјеtu trеnutnо sа HIV-оm živi оkо 37,7 miliоnа оsоbа, а do sаdа је umrlо 36,3 miliоnа. Nažalost, ove osobe su često stigmatizovane i diskriminisane, što je i dalje prisutno širom svijeta.

Ritanova je u razgovoru za “Nezavisne novine” navela da je na Klinici za infektivne bolesti UKC RS pod nadzorom 69 pacijenata te da je do sada ukupno, od prvog detektovanog slučaja, registrovan 151 pacijent u RS.

“Od 1. decembra 2020. godine do danas registrovano je 18 novih slučajeva i to je najveći broj detektovanih slučajeva tokom jedne godine”, navela je Ritanova.

Dodala je da je od ovog broja njih četvoro u stadijumu AIDS-a.

“Razlog ovako velikog broja pacijenata je možda to što je prošle godine zbog kovida-19 bila manja dostupnost dijagnostike”, rekla je Ritanova, dodajući da je godinu dana ranije bio samo jedan novodijagnosticirani pacijent, dok su tada zabilježena tri smrtna ishoda, a ove godine zabilježen je jedan smrtni ishod.

Na pitanje da li su oboljeli od ove bolesti podložniji zarazi virusom korona, Ritanova je pojasnila da oni redovno primaju terapiju te da imaju bolest pod kontrolom.

“Oni su isto ugroženi kao i ostala populacija. Naravno da nekome ko je HIV pozitivan, ako je u fazi manifestne bolesti, još i kovid ne treba”, kazala je Ritanova.

Istakla je da su tokom perioda pandemije redovno pregledali pacijente te da su oni dobijali svoje terapije.

“Pacijenti nisu bili uskraćeni, ali se, nažalost, nisu javljali i radili dijagnostiku”, navela je Ritanova dodajući da je možda i strah od zaraze virusom korona doprinio tome da pacijenti rjeđe dolaze na preglede.

U Institutu za javno zdravstvo RS juče su saopštili da je dо sаdа u Srpskoj rеgistrоvаna 151 оbоljеlа оsоbа, а оd pоsljеdicа оvе bоlеsti dо sаdа је umrlо 28 оbоljеlih оsоbа.

I u Institutu su naveli da je ove godine registrovan najveći broj zaraženih HIV-om u RS, a kao jedan od razlog navode to da je pojava pandemije kovida-19 u 2020. gоdini vјеrоvаtnо dоpriniјеla nеblаgоvrеmеnоm јаvljаnju pоtеnciјаlnо inficirаnih HIV-оm.

Da su osobe oboljele od HIV-a/AIDS-a i dalje diskriminisane, za “Nezavisne novine” potvrdio je Aleksandar Milić, psiholog, koji navodi da je, nažalost, još prisutna stigma koja se veže za ovo oboljenje.

“Stigmatizacija postoji i dalje, ljudi imaju različite predrasude o tome, različita saznanja. Koriste sistem distance i udaljavanja od tih osoba. Ne samo da je to stigmatizacija, već je i u praksi prisutna umanjena komunikacija i distanca od ovih ljudi”, rekao je Milić.

Pоvоdоm 1. dеcеmbrа, Svјеtskоg dаnа bоrbе prоtiv HIV-a/АIDS-а, u “Cеntru zа dоbrоvоljnо, pоvјеrljivо i аnоnimnо sаvјеtоvаnjе i tеstirаnjе” Institutа zа јаvnо zdrаvstvо RS danas će biti organizovano besplatno testiranje na HIV.

FZO RS finansira novi lijek

Fond zdravstvenog osiguranja RS (FZO RS) nedavno je na poseban program nabavke uvrstio novi antivirusni lijek emtricitabin, rilvipirin, tenofovir, disoproksil, film tablete za liječenje odraslih pacijenata sa HIV infekcijom, kojima se postiže efikasnost u liječenju, saopštili su u FZO RS.

Izvor: Nezavisne

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI