Kako bi se smanjile gužve u centru grada, na spoju ulica Vase Pelagića, Aleje Svetog Save i Vladike Platona, planirana je izgradnja kružnog toka. Iz Odeljenja za saobraćaj i puteve najavili su da će do kraja godine biti urađeni projekti za ovu, kao i za još nekoliko manjih montažnih raskrsnica, po uzoru na one u Obilićevu i Starčevici.
– Ako uzmemo u obzir činjenicu da će u centru biti izgrađana podzemna garaža sa 700 mesta, moramo razmišljati i kako da imamo bolji protok saobraćaja na tom delu. Već sad na saobraćajnici kod crkve, kojom se najbrže stiže do centra, su ogromne gužve, koje će sigurno biti znatno manje postavljenjem kružnog toka- kaže Slaviša Sandić, v.d. načelnika Odeljenja za saobraćaj i puteve.
Sandić, koji je na čelu gradskog tima za kružne raskrsnice, ističe da će se druge lokacije, na kojim će se graditi kružni tokovi, znati krajem meseca, kada će biti završene analize, te formiran novi Savet za bezbednost saobraćaja.
Osim Gradske uprave, navodi, značajnu ulogu u ovom poduhvatu imaće i Putevi RS, MUP RS, te Agencija za bezbednost saobraćaja.
– Nadamo se da će Putevi RS ove godine da izgrade kružnu raskrsnicu na Rebrovcu. Veoma je bitna i izgradnja na Laušu, jer imamo kružni tok kod Gimnazije, koji prima značajan broj vozila, ali i često zagušenje na semaforu u Karađorđevoj. Zato moramo uspostaviti bolji protok saobraćaja na ovom delu- navodi Sandić.
Banjalučani sa kojima smo razgovarali kažu da su kružni tokovi dobro rešenje- za one koji znaju da ih koriste. Pozdravljaju izgradnju kružnih raskrsnica, a nadležnima poručuju da nađu rešenje i za druge spojeve ulica, na kojima svakodnevno vlada zagušenje.
– Kod Tržnice se svaki dan gubi glava, što zbog neopreznih pešaka, što zbog nervoznih vozača, a ništa bolje nije ni na Bulevaru Cara Dušana, u blizni hirurgije, gde takođe nema semafora – kaže Dragan Raković.
Prema rečima Milije Radovića, direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, mini kružni tokovi u gradu kao što je Banjaluka su
dobro rešenje, ali napominje da nije svaka raskrsnica pogodna za ovaj vid regulisanja saobraćaja.
– Treba voditi računa i o frekvenciji pešaka, te uraditi druge analize koje će pokazati opravdanost izgradnje- pojašnjava Radović i dodaje da su neki gradovi, poput Tuzle, skoro sve raskrsnice regulisali kružnim tokovima.
Poligon za obuku još na čekanju
U Odeljenju za saobraćaj i puteve navode da nisu odustali od izgradnje poligona za obuku vozača.
– Broj kandidata zahteva da se tome ozbiljno pristupi i da se taj projekat što pre realizuje. Bivši gradonačelnik zadužio je resorno odeljenje da pribavi UT uslove za deo kod Železničke i Autobuske stanice, ali ne znam zbog čega se odustalo. Ova lokacija je najpogodnija, ali sa pravnom službom moramo da razrešimo njen status, jer postoji ugovor Grada i Tržnice – navode u Odeljenju i dodaju da će više detalja znati nakon formiranja novog Saveta za saobraćaj. Obuku za vozače u Banjaluci godišnje prođe oko 1.200 kandidata.
Izvor: Blic.rs