“Pametni kofer” jedna od pet najinovativnijih socijalnih ideja iz BiH

Već nešto više od tri godine entuzijastični tim predstavnika Arhitektonskog fakulteta u Banjaluci, Helsinškog parlamenta građana Banja Luka i Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Banjaluka, radi na tome da se „PAMETNI kofer“ nađe u našim školama, vrtićima i na policama knjižara i sada su vrlo blizu da ostvare taj cilj, a vi im jednim klikom u tome možete pomoći.
Glasanje traje do 25. maja.

Glasati možete na: http://smartstart4u.org/vote-best-social-innovation-idea-0.

“Pametnom koferu“ koji doprinosi razvoju različitih vještina kod djece i u čiju proizvodnju će direktno biti uključene osobe sa poteškoćama u razvoju i marginalizovane grupe žena.

O koferu

Pametni kofer je doslovno kofer ispunjen različitim didaktičkim materijalima, pretežno od drveta, koji se, u zavisnosti od uzrasta djece, mogu koristiti za različite svrhe – igranje, savladavnje nastavnog gradiva, te za razvoj motoričkih i kognitivnih sposobnosti i kreativnosti kod djece. Njegov sastavni dio je i Priručnik sa zadacima i instrukcijama za korištenje materijala u koferu.
Cilj kofera je da približi gradivo geometrije/matematike djeci kroz zanimljive sadržaje i igre, te da poboljša i razvije njihove prostorne sposobnosti.

Korist

Upotrebne vrijednosti kofera su višestruke. Korist od njegove proizvodnje i upotrebe bi imali:

Na prvom mjestu djeca koja bi se na zanimljiv i interaktvan način upoznavala sa gradivom geomterije, sticala osjećaj za prostor i kordinaciju, savladavala matematičke zadatke na interesantniji način, te razvijala logičko razmišljanje, finu motoriku i kreativne sposobnosti.

Nastavni kadar koji bi dobio inovativan alat za rad koji istovremno doprinosi modernizaciji obrazovnog procesa, boljoj interakciji sa djecom, lakšem usvajanju znanja i unapređenju profesionalnih kompetencija zaposlenih.

Teško zapošljive kategorije stanovništva u koje spadaju i lica sa intelektualnim poteškoćama i određene grupe žena kao što su žene žrtve nasilja, samohrane majke, žene u starijoj životnoj dobi. Njihovim angažovanjem u proizvodnji smanjio bi se broj nezaposlenih na tržištu rada u RS.

Lica sa poteškoćama u razvoju će imati koristi i kao korisnici kofera koji će im pomoći u savladavanju gradiva, ali i kao proizvođači, jer će biti direktno uključeni u pravljanje didaktičkog materijala.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: