Tema srednjovjekovnog viteštva nije rezervisana samo za filmove o Kralju Arturu. Oružje i oprema vitezova, zamkovi i opsade utvrđenih gradova, način ratovanja i pitanja časti srpskih viteških redova, bile su teme predavanja juče u Muzeju RS pod nazivom „VOJSKA I VITEŠTVO U SREDNjOVJEKOVNOJ SRBIJI“. Predavač je bio mr Marko Aleksić iz Beograda, međunarodno priznati stručnjak za srednjovjekovno oružje, autor knjiga “Srednjovekovni mačevi u Jugoistočnoj Evropi” i ” Srpski viteški kod “.
Organizatoru predavanja, mr Janku Vračaru, muzejskom savjetniku istoričaru Muzeja RS u Banjaluci, brojni posjetioci u Muzeju ova i slična pitanja postavljaju često, jer tema je uvijek aktuelna, zahvaljujući popularnoj muzejskoj izložbi “Doba viteštva”. Od njenog otvaranja 2016. godine., srednjovekovni mačevi iz fundusa Muzeja Republike Srpske u sklopu izložbe nastavljaju da gostuju po muzejima BiH.
“Mačevi, buzdovani, verižni oklopi i udaračko oružje, srednjovjekovni ratnici Vizantije i srpskih zemalja, srednjovjekovna utvrđenja iz doline Vrbasa i Sane, opisani su i u katalogu izložbe “Doba viteštva”, te su česta tema Muzejskih časova koje u Muzeju RS priređuje Odjeljenje za obrazovno pedagoški rad. Predavanja i muzejski časovi predstavljaju jedinstvenu priliku da učenici podupru znanje stečeno u školi i bolje se upoznaju sa sadržajem lekcija o srednjem vijeku” – istakla je Ana Brataševec iz Odjeljenja za obrazovno – pedagoški rad i komunikacije, u Muzeju RS.
Marko Aleksić, magistar arheologije iz Beograda je od 1998. godine povremeni scenarista i voditelj u Naučno-obrazovnoj redakciji RTS-a za priloge iz arheologije i istorije. Sarađivao je i sa Dječijim kulturnim centrom u Beogradu. Objavljivao je naučno-popularne članke na temu srednjeg vijeka u Politikinom Zabavniku i drugim listovima. Predavač je u Istraživačkoj stanici Petnica na programima Arheologija i Petnica International.
Tema srednjovjekovnog viteštva ostaje aktuelna u muzejima u BiH. Planirano je da u sastavu “Doba viteštva” tokom godine u muzejima Hercegovine, budu izloženi najreprezentativniji primjerci iz razdoblja od 11. do 16. vijeka. To se u prvom redu odnosi na mačeve, koplja, buzdovane, bojne sjekire, ručni top – kukaču, kao i verižni oklop. Sakupljanje ove muzejske građe koja se nalazi u zbirkama Referata za istoriju od XII do XVI vijeka otpočelo je po osnivanju Muzeja Vrbaske banovine 1930. godine.