U Srpskoj nema branše da joj trenutno ne nedostaje radnika, a situacija će biti još alarmantnija u narednom periodu.
To priznaju i poslodavci, koji poručuju da su u pogledu nestašice radne snage ugroženi skoro svi sektori.
– Prema nekim analizama, BiH će veoma brzo nedostajati između 60.000 i 100.000 radnika. Dodatni problem predstavlja to što će od 1. januara sledeće godine Njemačka definitivno dozvoliti zapošljavanje bez ikakvih prepreka – kaže za Srpskainfo predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Zoran Škrebić.
Prema njegovim riječima, u Srpskoj nije samo problem nedostatak zanatlija, odnosno kvalifikovanih radnika.
– Već se osjeća i nedostatak nekvalifikovane radne snage. U svakom slučaju, ukoliko se nešto ne promijeni u narednom periodu, naši poslodavci će teško moći parirati jačim ekonomijama. Tačnije, moramo raditi na povećanju tehnološkog razvoja u privredi, odnosno povećanju produktivnosti rada, te na podizanju plata i liberalizaciji pri uvozu radne snage – objašnjava Škrebić.
Trenutno, situacija je najalarmantnija kod nedostatka zanatlija u građevinarstvu.
Međutim, i u svim drugim oblastima vlada hronični nedostatak radne snage. Razlog je, prvenstveno, odlazak ljudi sa ovih prostora. Isti problem imaju i zemlje okruženja – poručuje Škrebić.
Iz Saveza sindikata Srpske više puta su poručili da radnici odlaze zbog malih plata. Predložili su novi obračun zarada, u pogledu određivanja koeficijenta za svaku stručnu spremu, ispod kojeg se, prilikom isplate plata, ne bi moglo ići.
Sigurno je da bi zakonito i pravično utvrđivanje plata, između ostalog, rezultiralo i manjim odlaskom radnika i njihovih porodica sa ovih prostora. Jer, plata, odnosno njen iznos, jedan je od osnovnih razloga emigracije radne snage iz Srpske. Na pomenuti način bi se riješio problem odlaska, a ne povećanjem kvota radnih dozvola za strance, što stalno traže poslodavci zbog nedostatka radne snage – poručuju iz Saveza sindikata Srpske.
U Srpskoj je, zaključno sa julom, izdata ukupno 1.461 radna dozvola stranim državljanima, od čega je 1.237 dozvola za novo zapošljavanje, podaci su Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Strani radnici koji su angažovani u Srpskoj po osnovu izdatih radnih dozvola dolaze najviše iz: Nepala, Indije, Bangladeša, Turske, Srbije, Kine… Većina iz je zaposlena u Banjaluci, Bijeljini, Zvorniku i Istočnom Sarajevu, a najveći broj novoizdatih radnih dozvola dobili su radnici koji rade u građevinarstvu, prerađivačkoj industriji i ostalim uslužnim djelatnostima. Radi se uglavnom o nekvalifikovanim, kvalifikovanim i radnicima sa srednjom stručnom spremom, ali ima i visokoobrazovanih.
Izvor: Srpskainfo