Motoristi održali lekciju iz saobraćajne kulture vozačima i pješacima

Moto klub „Istok“ Banjaluka danas organizuje svečano otvaranje moto sezone u gradu na Vrbasu, uz cijelodnevni program, a u 12 časova bajkeri će prodefilovati i gradskim ulicama.

Motoristi žele da svim učesnicima u saobraćaju skrenu pažnju na povećano prisustvo motocikala i bicikala na ulicama, sa dolaskom ljepših dana i proljeća.

– Kao najranjiviji učesnici u saobraćaju, želimo da ovakvim aktivnostima smanjimo i spriječimo sve neželjene događaje i saobraćajne nesreće. Bilo kakav fizički kontakt motocikliste sa nekim drugim učesnikom u saobraćaju završava se padom i povredama- ističe Darko Savić iz MK „Istok“.

Za čitaoce portala srpskainfo.com, Savić je nabrojao i koje su to najčešće greške vozača automobila i drugih učesnika u saobraćaju prema motociklistima, na koje trebaju obratiti pažnju:

Obavezno paliti žmigavac

– Vrlo rijetko davanje znaka skretanja ili preticanja, pa samim tim nenajavljeno se presjeca put motociklisti koji je možda započeo preticanje.

Koristiti retrovizor prilikom promjene pravca

– Vrlo često potenciramo na akciju “Koristi retrovizor, dva puta pogledaj” iz razloga što motociklista svojom bržom vožnjom i uz nekoliko “mrtvih uglova” u vizuri vozača gledajući unazad, može da se pojavi iznenada. Nekoliko sekundi prije preticanja moguće da vozač nije u retrovizoru vidio motociklistu koji ga stiže, ali već kad vozač krene u preticanje motociklista može biti vrlo blizu ili pored samog vozila koje pretiče. Jedna od vrlo čestih grešaka vozača. Retrovizor mora biti redovno korišćen prilikom bilo kakvog mjenjanja pravca kretanja ili preticanja!

Obratiti pažnju na pravo prvenstva

– Oduzimanje prava prvenstva prolaska kroz raskrsnice ili u toku skretanja. Motocikl, kao vizuelno manji učesnik u saobraćaju često nije toliko jasno uočljiv kao autobus ili automobil. Vozač automobila prilikom skretanja nerijetko na vrijeme ne primjeti motocikl i oduzme mu prednost prolaska. Motociklista se kod takvih situacija ne može bezbjedno zaustaviti.

Loša procjena brzine kretanja motocikla

– Ukoliko vozač automobila na vrijeme i primjeti motocikl vrlo često loše procjeni njegovu brzinu i vrijeme koje je potrebno da se jedan drugom primaknu i bezbjedno mimoiđu, te vozač automobila učini neku od nepredviđenih radnji koje završavaju sudarom. Potrebno je pravilno procjeniti mjesto, pravac kretanja i brzinu svih učesnika u saobraćaju te u skladu sa tim donositi odluke, kada i na koji način uraditi bilo kakav manevar ili kretnju!

Nepostojanje kulture propuštanja motocikliste

– U mnogim evropskim zemljama vozač automobila koji vozi ispred motocikla, onog momenta kad primjeti motoristu u retrovizoru, pomjera se u vožnji krajnje desno i ostavlja prostor da motocikl prođe, a da pri tome ne prelazi u suprotnu traku. Iskustvo koje nas je iznenadilo u mnogim zemljama Evrope tokom klupskih putovanja. Tu posebno izdvajam Rumuniju, kao etalon odličnog ponašanja vozača prema motociklistima. Dobro otvoriti oči!

Lična sujeta vozača automobila

– Vrlo često se dešava da vozači automobila svojom vožnjom ometaju motocikliste i ne dozvoljavaju im preticanje ili obilaženje. Naročito u većim gužvama gdje vozač automobila nije u mogućnosti da se “probije” naprijed ali ne želi ni da propusti motocikl koji može proći. Po sistemu: “Ako čekam ja čekaj i ti”.  Bitno je uživati u vožnji, a ne utrkivati se sa motociklistima.

Pješaci

Značajan problem za motocikliste su i pješaci, ističe Darko Savić. Vrlo često, ne procjenjuju dobro brzinu motocikla, vrijeme njegovog dolaska do pješaka, pa i potpuno ignorišu motocikle. Iznenada i bez najave, na mjestima koja nisu predviđena, prelaze ulicu, bolje reći pretrčavaju i na taj način iskaču pred motocikl koji je nemoguće u mjestu zaustaviti bez posljedica.

Pješaci trebaju prvenstveno da koriste trotoar, da dobro otvore oči i uši prilikom prelaska ulice i da to rade na pješačkim prelazima.

Iz MK „Istok“ imaju savjete i za kolege motocikliste šta trebaju uraditi prije početka i u toku vozačke sezone.

Prije korištenja motora obavezno je:

Izvršiti detaljan tehnički pregled motora, ispravnost i dotrajalost svih sklopova. Posebnu pažnju posvetiti kvalitetu guma, upravljačkog mehanizma i kočionog sistema.Pregledati rezervni alat i pribor kao i rok trajanja prve pomoći koja mora biti sastavni dio opreme motora.

Detaljno pripremiti svu ličnu zaštitnu opremu a po potrebi pojedine djelove iste zamjeniti novom. Tu ubrajam zaštitnu kacigu sa dodacima za sunce i maglu, zaštitne rukavice, pojas, zaštitne jakne i pantalone kao i čizme. Ne dozvoliti sebi luksuz i uključiti se u saobraćaj bez ove opreme. Padovi i pri manjim brzinama, recimo u zoni grada bez zaštitne opreme nisu bezazleni.

U toku korištenja motora:Prvi kilometri nakon dužeg perioda nekorišćenja motora moraju se pažljivo voziti. Vrijeme bez vožnje čini da se vozač odvikne od motora pa se privikavanje vrši duže vrijeme isključivo pažljivom vožnjom.

Hladna podloga u proljećnim danima je značajan faktor. Pažljivom vožnjom neće doći do proklizavanja hladne gume na hladnoj podlozi, ali povećanjem brzine u krivinama kao i naglo kočenje dovesti će do neželjenih posljedica koji završavaju padom. Znači, prilagoditi vožnju uslovima u saobraćaju!Ne shvatati vožnju kao trku od tačke A do tačke B. Voziti brzinom koja obezbjeđuje uživanje, mogućnost gledanja prirode kroz koju se prolazi, mogućnost bezbjednog zaustavljanja u slučaju bilo koje potrebe.

Posebnu pažnju povesti o uslovima saobraćaja u naseljenom mjestu.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: