Mladi sa Daunovim sindromom na velikoj sceni NPRS

Mladi sa Daunovim sindromom večeras će po prvi put u istoriji Srpske odigrati predstavu u Narodnom pozorištu RS.
Članovi prve škole glume za osobe sa Daunovim sindromom: Nikolina Savić, Sandra Radinković, Lazar Jelić, Vladimir Ritan, Kristijan Zeljković, Bojan Grubešić pred publikom će izvesti predstavu “Mali princ”. Ovih šest glumaca još prije tri godine su bili na marginama društva, ali danas to više nisu, već igraju na daskama koje život znače, poručuju iz Daun sindrom centra Banjaluka.

Iz ovog udruženja pozivaju Banjalučane da im se pridruže večeras od 20 časova i daju podršku svojim sugrađanima, a ulaz je besplatan.

– „Mali princ“ je terapeutska knjiga za odrasle, ne za male kako se misli, a ovo i jesu odrasle osobe od 20 do 27 godina. Predstavu smo posvetili Ariju Livneu, osnivaču Jevrejskog kulturnog centra, koji je od početka sa nama i u 98 godina je prošao prakitčno sve što je u knjizi objašnjeno. Dosta napisanog se tiče i osoba sa Daunovim sindromom, jer dobro se može vidjeti samo srcem, suština se očima ne može sagledati – naglašava Zoran Jelić, psihoterapeut u Daun si centru i otac mladića koji će nastupiti na velikoj sceni pozorišta.

Mlada glumačka postava do sada je sa „Malim princom“ nastupila u Jevrejskom kulturnom centru i na inkluzivnom festivalu u Zaječaru.
Dramatizaciju i režiju predstave potpisuje Aleksandra Spasojević.
– Prvi put ove osobe samostalno glume, niko ih ne vodi za ruku i ne pokazuje im šta da rade. Video sam tremu kod njih što je jako dobro jer trebaju izaći na scenu i sami odigrati sve što su naučili. Drago nam je što ćemo zajedno sa 350 ljudi u publici početi mijenjati svjest o osobama sa Daunovim sindromom – naglasio je Jelić.

Direktor NPRS Nenad Novaković poručio je da je pozorište spremno da sarađuje i pruži pomoć sugrađanima na koje treba skrenuti pažnju i dati im značaj koji objektivno trebaju da imaju u jednom društvu i zajednici.

– Možda jeste malo neuobičajeno, ali ne bi trebalo biti, i svakako je potrebno da institucionalna kultura pruža podršku socijalno ugroženim kategorijama društva. U okviru toga nastala je i ova saradnja, i ne samo sa Daun sindrom centrom već i sa drugim udruženjima i kategorijama stanovništva kojima je zaista potrebna pomoć šire društvene zajednice, i koji mi treba da prepoznamo – zaključio je Novaković.

Večerašnju predstavu snimaće i ekipa dokumentarnog filma “Neki novi Brodvej”. Ovaj film Denisa Bojića prati šest mladih osoba sa Daunovim sindromom koje savladavaju subjektivne i objektivne prepreke, postajući prvi polaznici škole glume na ovim prostorima. Cilj filma “Neki novi Brodvej” je rušenje predrasude i barijere, te jačanje svijesti zajednice o mogućnostima i sposobnostima osoba sa Daunovim sindromom.

Ovih šest mladih glumaca prošlo je prošle godine i kroz rehabilitacioni program „Ništa o nama bez nas“, tokom kojeg su savladali konobarske vještine.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: