Povodom obilježavanja Nedjelje medijske i informacione pismenosti, na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci održaće se debata „Medijska i informaciona pismenost u digitalnom okruženju – ključne vještine savremenog doba“ 24. oktobra 2023. godine u 10.00 časova u svečanoj sali (201) Fakulteta.
Cilj debate je da ukaže na važnost izgradnje sopstvenih vrijednosnih sudova, važnost promišljanja, kritičkog vrednovanja, postavljanja pitanja, pogotovo kada je u pitanju digitalno okruženje i korištenje digitalnih medija svih članova društva, a prije svega djece, mladih, roditelja i edukatora. Digitalno okruženje i korištenje interneta postali su svakodnevica kako djece, tako i roditelja. Djeca odrastaju u digitalnom svijetu i tu se osjećaju prirodno. Sa druge strane, na roditeljima je velika odgovornost da zaštite djecu na internetu i omoguće im bezbijedno korištenje digitalnih tehnologija, a da pritom ni oni sami nisu dovoljno edukovani i ne poznaju sve regulatorne mehanizme i mogućnosti kontrole i zaštite djece na internetu. Djeca upoznaju nove digitalne trendove bez napora, ali treba im pomoć da bi iskoristili sve njihove pozitivne aspekte i zaštitili se od potencijalno negativnih.
Zaštita interesa djece i mladih sa razvojem informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) dobija novu dimenziju koja, pored njihove zaštite u stvarnom okruženju, podrazumijeva zaštitu njihovih interesa, prava i sloboda i u digitalnom svijetu. Jedan od aspekata značajnih u tom kontekstu jeste uspostavljanje adekvatnih regulatornih mehanizama, tj. međunarodnih i nacionalnih strategija usmjerenih na revidiranje normativnih okvira i njihovo prilagođavanje novim trendovima koji onlajn sferu čine podjednako važnom kao i oflajn sferu. Unapređenje zaštite djece i mladih na interentu jeste jedan od imperativa međunarodnih i nacionalnih politika, imajući u vidu intenzitet njegovog korištenja, participiranja djece u internet sferi i inkorporiranja u sve segmente svakodnevnog života mladih (zabava, informisanje, komunikacija, edukacija i dr). Medijska i informaciona pismenost, odnosno vještine koje se stiču kroz medijsko obrazovanje, jedan su od načina za sigurno i efikasno korištenje svih medija, a prije svega interneta i digitalnih platformi.
U okviru debate govoriće se o ulozi Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) Bosne i Hercegovine (BiH) u promovisanju medijske i inofrmacione pismenosti; aktivnostima Ministarstva saobraćaja i veza u Vladi Republike Srpske (RS) u promovisanju medijske pismenosti; porodičnom i obrazovnom kontekstu medijske i informacione pismenosti te odgovornom novinarstvu u doba digitalizacije i dominacije društvenih mreža.
Gosti i učesnici debate su studenti/-kinje Fakulteta političkih nauka i panelist/-kinje:
Pomoćnik za poštanski saobraćaj, telekomunikacije i evropske integracije u Ministarstvu saobraćaja i veza Republike Srpske Mladen Đurić;
Stručna savjetnica u Odsjeku za emitovanje, Regulatorna agencija za komunikacije – Regionalna kancelarija u Banjaluci Sanja Dokić Mrša;
Studenti Katedre novinarstva i komunikologije Fakulteta političkih nauka Željana Đajić i Marko Simić;
Autorka emisije „Da rastemo zajedno“, Radio Republike Srpske Nada Kolak;
Autorka emisije „Generacija Z“, Radio-televizija Republike Srpske Tijana Mihić i
moderatorka vanredna profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci i odgovorna nastavnica na predmetu Medijska pismenost Dragana Trninić.