Medicinari traže da zakonom budu zaštićeni od nasilja na radnom mjestu

Professional medical team posing, doctor's lab coat and stethoscope close up, selective focus

Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske dostavilo je inicijativu Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Srpske za izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike kojima bi medicinski radnici bili zaštićeni od nasilja na radnim mjestima.

Draško Kuprešak, predsjednik Udruženja izjavio je da su registrovani brojni slučajevi napada na medicinske radnike u Republici Srpskoj – od Banjaluke, Kozarca, pa do Bratunca, gdje je u Domu zdravlja napadnuta doktorica Snežana Stojanović.

Naveo da su medicinari izloženi fizičkom i verbalnom nasilju koje može da ima nesagledive posljedice na pojedince, njihove porodice i zdravstvene kolektive, ali i da stvori atmosferu lične nesigurnosti na radnim mjestima.

“Predlažemo da po hitnom postupku budu započete procedure u vezi sa izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske po modelu iz Srbije koji je usvojen u novembru 2024. godine”, rekao je Kuprešak, piše Srna.

Kuprešak je naveo da je neophodno da se u Krivični zakonik Srpske unese član u kojem je dodato novo krivično djelo – napad na lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi, sa svih šest članova koji razrađuju o kojoj vrsti djela je riječ i koja je propisana kazna.

“Na ovaj način ćemo zasigurno propisanim kaznama koliko-toliko zaštititi medicinske radnike od nasilja na radnim mjestima, s obzirom na to da je proglašavanje zdravstvenih profesionalaca službenim licima kao ranija incijativa nije naišla na odobravanje”, istakao je Kuprešak.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI