Zbog veoma lošeg poslovanja, godišnjeg gubitka od 1,1 milion KM i malverzacija većinskih akcionara Naveena Aggarwala i Gupte Neete, Skupština akcionara „Krajina osiguranja“ nije usvojila finansijski, ali ni poslovni plan za prošlu godinu.
Iako još većinski vlasnici, indijski dvojac koji je pokušao da ošteti ovo osiguravajuće društvo za 5,8 miliona KM, od aprila nije u kontaktu sa Upravnim odborom.
„Poslovanje se ne odnosi samo na cifre, već i na kompletno stanje, od izmjena na direktorskim pozicijama do malverzacija koje su se dešavale na čelu ovog osiguravajućeg društva dok su njim upravljali Aggarwal i Gupta. Posljednji put su sa Upravnim odborom komunicirali dan nakon što je zasjedala Skupština akcionara, 22. aprila. Tada su tražili zapisnike. Provjerili smo, nema nikakvih tužbi. Prijetili su apelacijama, ali se ništa nije dogodilo“, rekao je juče za Capital direktor „Krajina osiguranja“ Elmedin Đuzel.
Po njegovim riječima, iako imaju pravo na dividendu, Aggarwal i Gupta nemaju mnogo koristi od ove informacije, jer je “Krajina osiguranje“ s krajem prošle godine zavelo akumulirani gubitak od oko 4,5 miliona KM.
„Indijci nemaju pravo da upravljaju akcijama, a i dalje nemaju pravo glasa u Skupštini akcionara, kao ni da prodaju akcije. Tako će biti dok se ne okončaju krivični postupci i dok Komisija za hartije od vrijednosti ne poništi prethodna rješenja“, rekao je Đuzel komentarišući odluke Skupštine akcionara koja je održana polovinom prošlog mjeseca.
Finansijska slika „Krajine“ u ovoj godini je poboljšana, a gubitak je smanjen za oko 600.000 KM. Evidentan je i rast premije, a štete se, ističe Đuzel, isplaćuju iz tekućih prihoda.
„U prvom kvartalu gubitak smo smanjili za 230.000 KM, a u konsolidovanom izvještaju dodatnih 98.000 KM i posljednje smanjenje gubitka je 270.000 KM. Iz perioda dok je IRB upravljao osiguravajućom kućom, prije privatizacije, vučemo gubitak od oko 3,4 miliona KM“, napomenuo je.
I revizori uperili prst u Indijce
Na malverzacije indijskog dvojca u junu su ukazali i revizori, suzdržavajući se od davanja mišnjenja na poslovanje. Kao obrazloženje su naveli da je preduzeće, zbog promjene vlasničke strukture i sudskih sporova između osiguravajuće kuće i većinskih vlasnika, nekoliko puta mijenjalo direktora i članove Upravnog odbora.
“Od početka 2016. godine u sudu je registravano pet ovlaštenih lica koji zastupaju društvo. Jedan od njih je vanredni upravnik, dok je Upravni odbor imenovao 20. aprila 2016. godine vršioca dužnosti direktora koji nije dobio saglasnost Agencije za osiguranje pa i nije upisan u sudski registar. U istom periodu “Krajina osiguranje” je nekoliko puta ostajalo bez zakonskog zastupnika i potpisnika”, navodi se u reviziji.
Zanimljivo je to što se dešavalo da jedna osoba bude upisana u sudski registar kao ovlaštena, dok druge dokumente potpisuje neko drugi. Takođe, pojedini članovi Upravnog odbora, među kojima i Aggarwal, suprotno Zakonu u privrednim društvima, upravljali su Društvom i potpisivali dokumentaciju koja je bila osnov za evidentiranje poslovnih transakcija.
Agencija za osiguranje RS je 20. jula prošle godine uvela vanrednu upravu u “Krajina osiguranje” i utvrdila malverzacije članova Upravnog odbora na čelu sa Aggarwalom. U zapisniku od 10. maja prošle godine stoji da “preduzeće nije uspostavilo sistem upravljanja rizicima, sistem internih kontrola, te je izloženo visokom poslovnom riziku”.
Inače, Osnovni sud u Banjaluci blokirao je račun „Krajina osiguranja“ 17. jula prošle godine, a po zahtjevu Okružnog tužilaštva.
Računi su bili blokirani na neodređeno, kako bi u to vrijeme Aggarwal i Gupta bili spriječeni da zatraže izvršenje kontroverzne presude Okružnog suda u Trebinju i podignu sa računa društva 5,8 miliona KM.
Njih dvoje su tužili „Krajinu“ zbog, kako su tada tvrdili, netačnih informacija koje su o društvu bile navedene u prospektu prilikom emisije akcija, a koje su oni kupili. Potom su na sjednici Upravnog odbora ovog osiguranja, s obzirom da su zajedno imali većinski udio, donijeli odluku kojom „Krajina osiguranje“ priznaje sve što su oni u optužnici naveli.
Zanimljivo je da je Okružni privredni sud u Trebinju tada za manje od mjesec dana presudio u njihovu korist, a nakon što je sve izašlo na vidjelo ovim slučajem se počelo baviti i Ministarstvo unutrašnjih poslova RS koje je izuzelo kompletnu dokumentaciju iz suda u Trebinju u vezi sa tom tužbom.
Aggarwal i Gupta, od samog preuzimanja „Krajina osiguranja“ krajem 2015. godine počinili niz nezakonitosti zbog čega su konstantno bili pod nadzorom Agencije za osiguranje RS, Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) RS, Inspektorata RS i MUP-a, koji je podnio i izvještaje o zloupotrebi položaja i pranju novca.
Izvor: Capital.ba