U Malom izložbenom salonu Banskog dvora u ponedjeljak, 27. januara u 19:00 časova, biće otvorena izložba “Zlatne niti ćirilice” povodom 800 godina autokefalnosti SPC i proslave dana Svetog Save. Izložbu priređuje udruženje Beo-Etno vizija iz Beograda.
Izložba „Zlatne niti ćirilice“, koju čini više od pedeset originalnih radova u tehnici veza i zlatoveza, nastalih prema motivima minijatura iz starih srpskih knjiga, realizuje se povodom velikog jubileja – osam vijekova od sticanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. Ličnost i zaostavština Svetog Save predstavljaju uvijek poseban izazov za stvaraoce čije djelo počiva na očuvanja tradicije i njenih novih interpretacija u duhu Svetosavlja i kulturnog nasljeđa srednjeg vijeka kao riznice neprolazne ljepote i neupitnih vrijednosti. Srpske rukopisne knjige spadaju u najljepše pisane spomenike svjetske kulturne baštine i za narod u kome su nastale predstavljaju svojevrsne relikvije, baš kao što sama ćirilica odražava dušu srpskog naroda, njegovo samosvojno duhovno nasljeđe. Autentična kultura veza, koja se u srpskom narodu razvija i njeguje unutar srednjovjekovne dvorske i crkvene umjetnosti, inspirisala je članice
Beo-etno vizije iz Beograda da ljepotu oslikanih i kaligrafisanih ćiriličnih slova iz drevnih rukopisanih knjiga prenesu na platno iglom i koncem. LJubav utkana u svaki rad spona je koja povezuje prošlost i sadašnjost, pretvarajući njihov zagrljaj u modernu bajku o očaravajućoj, večnoj ljepoti srpske ćirilice. Beo-etno vizija, osnovana krajem 2012. godine, nastoji da očuva tradicionalni umjetnički vez i druge srodne zanate, te da sa ovim oblikom srpskog nematerijalnog kulturnog nasljeđa upozna podjednako i domaću i inostranu publiku, ali i da poveže stvaraoce sličnog senzibiliteta u regionu i svijetu.
Autor izložbe je predsjednica Beo – Etno vizije Vera Avlijaš koja je zajedno sa svojim koleginicama Oliverom Jasikom, Natašom Cvejić i Vesnom Stojanović izvezla ove izuzetno vrijedne radove.
Izložba se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske – Sekretarijata za vjere i Generalnog konzulata Republike Srbije u Banjaluci. Stručnu kordinaciju ovog izlagačkog projekta potpisuje Artis centar iz Beograda čija će direktorka, istoričarka umjetnosti, Tamara Ognjević govoriti na otvaranju. Izložba će biti otvorena do 15. februara tekuće godine.