– Pretpostavlja se da u BiH ima oko 400 sivih vukova, a genetičkim analizama utvrđeno je da je ova vrsta divljači sve ugroženija. Cilj moje doktorske disertacije je utvrđivanje genetičkih karakteristika sivog vuka čije je staništa na dinarsko-balkanskim prostorima. Zbog toga sam započela monitoring postavljanjem fotozamki tamo gdje je primijećeno njihovo prisustvo, kako bismo im utvrdili brojnost. Fotozamke postavljaju se i aktiviraju pomoću senzora za 24-satno snimanje i slikanje – kaže Dragana Šnjegota.
Cilj je kreiranje plana zaštite sivog vuka u BiH i na Balkanu, a za te potrebe otvorena je internet stranica Wolvesinbosnia koja se redovno ažurira novim saznanjima o ovoj divljači.
U Bosni i Hercegovini, brojnost sivih vukova zabilježen je kroz podatke dobijene od Udruženja lovaca. Populacija sivih vukova u Bosni i Hercegovini u prethodnim studijama nije bila dovoljno istražena uprkos činjenici da ona predstavlja centralnu komponentu populacije dinarsko-balkanske populacije vuka, koja je sama po sebi značajna za rekolonizaciju susjednih populacija.
Dragana Šnjegota je asistent genetike na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banja Luci, Bosna i Hercegovina, i doktorant na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.
Studira genetiku i ekologiju sivog vuka, a takođe koordiniše istraživanje i praćenje sivih vukova Bosni i Hercegovini.
Ovo istraživanje podržali su:
Rufford fondacija, Velika Britanija, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu,Ministarstvo za nauku i tehnologiju, Vlada Republike Srpske, Ministarstvo prosvjete i kulture, Vlada Republike Srpske.