Djeca u muzeju: “Moja sedmica-moja godina”

Sa “Dječijom nedjeljom” iza nas, “Danom djeteta” koji se bliži, radionicama za najmlađe te čestim grupnim posjetama učenika, u Muzeju Republike Srpske se pokazalo da se pod motom Dječije nedjelje “Moja sedmica-moja godina” zaista radi tokom cijele godine. Implementacija koncepata moderne muzeologije sa širenjem publike kao primarnom objektivom bila je povod osnivanja “Pedagoške službe” 2006. godine, i od tada, u Muzeju RS prisustvo djece ima prioritetno mjesto u realizaciji prosvjetiteljske misije ove kulturne institucije. “Otvoreni muzej” bio je i ostao idejna vertikala manifestacija te službe koja danas, kao Odjeljenje za obrazovno-pedagoški rad, priređuje Dan djeteta, Dječiju nedjelju, stručna vođenja učenika te brojne pedagoške aktivnosti tokom cijele godine.

Manifestacije posvećene dječijim pravima u cijelom svijetu se tradicionalno održavaju tokom oktobra, a u Stalnoj postavci Muzeja ovog oktobra održana je 14. Dječija nedjelja. “Pod kupolom” Muzeja Republike Srpske, školarci, štićenici i najmlađi učesnici programa, svake godine predstavljaju institucije, vrtiće, centre i škole iz kojih dolaze, a program “Dječije nedjelje 2019” je osmišljen sa idejom da je svaki dan, dan djeteta i svaka je nedjelja, Dječija nedjelja.

“Moja sedmica, moja godina – moto je ovogodišnje manifestacije koji odražava i misiju naše škole.” – izjavila je doc.Dragana Banjac, prof., direktorica “Muzičke škole Opus conmusica”. “U našoj školi misija Dječije nedjelje se ostvaruje tokom cijele godine. Vjerujemo da muzičko obrazovanje mora biti uvijek dostupno svoj djeci koja žele muzikom da ostvaruju svoje snove, a dužnost je društva da za te snove otvara vrata. Učešće “Muzičke škole Opus conmusica” u ovoj maninifestaciji u Muzeju Republike Srpske bilo je motivisano željom naših đaka da podijele svoju radost sviranja sa djecom iz drugih škola, i tako proslave svoju, Dječiju nedjelju.”

Uključenost djece iz različitih škola i centara u programe kulturnih institucija, omogućava im da izađu iz okvira škole u drugačije okruženje koje daje nove mogućnosti izražavanja interesovanja i talenata.
Učešće škola i centara u programskim aktivnostima Muzeja Republike Srpske je svake godine sve obimnije. Odjeljenje za obrazovno-pedagoški rad daje jednaku važnost svim učesnicima i razvija saradnju sa vrtićima, školama i centrima.

“Ovo su dani kada djeca govore, a mi slušamo. Brojne posjete i muzejski časovi u Muzeju RS su prilika za djecu da mnogo nauče, a manifestacije koje priređujemo za njih, imaju za cilj da nam ona predstave viziju svijeta u kojem žele da žive, a dobiju osjećaj da mi tu viziju razumijemo i uvažavamo.” – izjavila je Nataša Nogo, viši muzejski pedagog u Muzeju RS. “Imamo stalne saradnike ali svake godine se u programske aktivnosti uključi i neko novi. Učesnici u “Dječijoj nedjelji” 2019. godine bila su djeca iz Centra za edukaciju „Tvoja Riječ“, USZ Centra za specijalističke usluge “Za majku i dijete”, Centra „Zaštiti me“, Centra za obrazovanje i vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora, Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“, Servis centra „Dajte nam šansu -Zvjezdice“ te učenici iz JU OŠ “Zmaj Jova Jovanović” i iz JU Srednje madicnske škole. Učesnici sa programom “UKLjUČIMO SE SVI U ZDRAVO ODRASTANjE” bili su “Zdravo starenje”, Udruženje građana “Nova generacija”, Dječiji centar za podršku porodicama, djeci i osobama sa poteškoćama “Dajte nam šansu – Zvjezdice”, NVO “Zdravo da ste” i JU Centar za socijalni rad Banja Luka. Muzej Republike Srpske ove godine ponovo sarađuje i sa JU Centrom za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banja Luka, a Muzej su posetila i djeca iz JU Dječijeg doma “Rada Vranješević”, učenici iz JU Ekonomske škole i djeca iz vrtića “Mali princ”, “Bajka” i “Zvjezdica”. Saradnja sa ovim institucijama je vitalni dio programskih aktivnosti Muzeja Republike Srpske.” – navela je Nataša Nogo.

“Sa “Udruženjem roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“ sarađujemo već godinama. Nedavno smo posjetili Roditeljsku kuću i naš program radionica i predavanja će se nastaviti, jer smo uvjereni da štićenicima Kuće takve aktivnosti pomažu da očuvaju vedrinu i moralnu snagu.” – dodala je Nataša Nogo.

“Školovanje i predstavljanje naših polaznika nismo ograničili samo na naš grad, te smo zadnjih godina prisutni na mnogim festivalima, sajmovima i međunarodnim takmičenjima u regionu i tu smo osvojili veoma zapažene rezultate.” – rekla je Dragana Banjac. “Muzička škola Opus conmusica je Instiut za moderno muzičko obrazovanje, i prva je privatna muzička škola u Republici Srpskoj i BiH. U proteklim godinama ostvarili smo čvrstu saradnju sa svim institucijama koje takođe njeguju kulturu u Banjaluci: Kulturni centar Banski dvor, Jevrejski kulturni centar Arie Livne, Muzej savremene umjetnosti RS, Dom omladine, i naravno Muzej Republike Srpske, gdje je prvi nastup tokom Dječije nedjelje bio izuzetna prilika za početak još jedne uspješne saradnje.” – objasnila je Dragana Banjac.

Muzička škola Opus comusica je svojim učešćem mnogo puta dala svoj doprinos i iskazala visok nivo društvene odgovornosti kroz učešća u brojnim humanitarnim akcijama. Organoizovali su “Poklon koncerte” za djecu u ZU Miroslav Zotović, te uzeli učešće u manifestaciji Dan dječijih prava u JKC Arie Livne, a sarađuju i sa humanitarnim organizacijama “Partner”, Iskra , Svjetlice itd…Kruna ovog predanog rada su priznanja kao što je Plaketa Grada Banja Luka za izuzetan doprinos iz oblasti kulture i međunarodno priznanje ,,VELIKA ZLATNA MEDALJA,, iz oblasti ocjene kvaliteta vaspitno obrazovne ustanove dodijeljena od strane komisije na 14. međunarodnom sajmu obrazovanja ,,Putokazi ,, u Novom Sadu .

“Na svim prostorima izvan našeg grada, pokazali smo izvrsne rezultate i naše učenike predstavili kao male ambasadore našeg grada.” – dodala je Dragana Banjac.

Do isteka “Moje godine”, najmlađe posjetoce Muzeja RS čeka još nekoliko događaja u novembru i decembru, a svaka izložbena postavka ostaje mirni svjedok da će se “pod kupolom” nastaviti raditi u istom pravcu. Krajnji cilj je realizacija vizije društva koje zajednički djeluje na stvaranju uslova za djecu, kao buduću ali i sadašnju kulturnu javnost.

Ana Brataševec, Muzej Republike Srpske

Stručni saradnik za komunikacije i promociju – muzejski pedagog

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: