I dalje aktivna savjetodavna linija “plavi telefon”

Savjetodavna linija “plavi telefon” ponovo se usijala od vapaja građana za pomoć i razgovor zbog korone i epidemioloških mjera protiv ovog virusa koje su na snazi. Najčešći razlozi poziva su osjećaj straha od bolesti koja hara svijetom pa i kod nas, usamljenost, nedostatak motivacije i depresija.

Kazala je ovo za “Glas Srpske” koordinator rada “plavog telefona” Maja Kovačević. Istakla je da je “plavi telefon” od 12. marta prošle godine proširio svoju uslugu i postao dostupan za sve građane koji se teško nose sa trenutnom pandemijskom situacijom.

– Primili smo više od 450 poziva koji se tiču situacije sa koronom. Građani nas pozivaju da bi se informisali kome mogu da se obrate ukoliko imaju neki od simptoma virusa, gdje se mogu testirati ili vakcinisati – rekla je Kovačevićeva.

Dodala je da dnevno imaju 30 do 40 poziva i da ih stanovništvo zove zbog osjećaja straha, anksioznosti, usamljenosti, problema sa spavanjem, kao i depresije i suicidnih misli.

Prema njenim riječima “plavi telefon” je linija namijenjena prvenstveno mladim ljudima, pa pored informacija o virusu korona oni traže i pomoć zbog zlostavljanja i problema u porodici.

– Najčešći razlozi zbog kojih nam se djeca obraćaju jesu vršnjački odnosi odnosno teme kao što su problemi sa prijateljima, partnerski odnosi i vršnjačko nasilje. Veoma zastupljena je i tema o zlostavljanju odnosno nasilju, ali i problem u porodičnim odnosima – kazala je Kovačevićeva.

Dodala je da ih mlađa populacija poziva kako bi se informisali o seksualnom i reproduktivnom zdravlju ili ukoliko imaju problema u vezi sa školom.

– Naravno najčešće imamo anonimne prijave nasilja. To i jeste cilj novog projekta da nam se jave djeca i odrasli koji su žrtve ili ukoliko znaju da neko dijete doživljava zlostavljanje. Nakon razgovora sa njima o tome obavještavamo nadležne institucije – naglasila je Kovačevićeva i dodala da su do sada primili 110 anonimnih prijava sumnji nasilja nad djecom.

Prema njenim riječima pozivaoci kažu kako se puno bolje osjećaju nakon razgovora. Neki od njih nemaju od koga da traže pomoć i podršku i mnogo im znači kada ih neko sasluša i pokaže razumijevanje.

– Imali smo situacija kada su se građani javljali kako bi nam zahvalili na pruženoj podršci i pomoći da riješe probleme sa kojima se bore – zaključila je ona.

Savjeti stručnjaka

Savjetnici “plavog telefona” su studenti ili diplomirani psiholozi, socijalni radnici, pedagozi, koji su prošli obuku za pružanje savjetodavne pomoći putem telefona i konstantno se doedukuju kako bi građani dobili što adekvatniju pomoć.

– Savjetnik zajedno sa pozivaocem prvo definiše problem, a zatim zajedno osmišljavaju plan akcije i rješenja problema – kaže Kovačevićeva.

Izvor: Glas Srpske

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI