Beskućnici sve češće traže smještaj i topao obrok

Niže temperature primorale su osobe bez krova nad glavom da potraže smještaj u prihvatilištima za beskućnike u Banjaluci, u kojima mogu dobiti obrok, topao smještaj ili mjesto za spavanje.

Tako je u ovom mjesecu prihvatnu jedinicu za beskućnike u sklopu Gerontološkog centra Banjaluka posjetio veći broj beskućnika, a trenutno ih je osmoro pod okriljem ove ustanove.

Nada Jukić, glavna sestra u Gerontološkom centru, ističe da imaju deset ležajeva, što je maksimalan broj osoba koje mogu primiti.

“Ipak, tokom zimskih dana primamo i veći broj njih jer ne odbijamo nikoga ko dođe na naša vrata. U tom slučaju ubacimo krevet, snalazimo se, ali uglavnom ne vraćamo ljude, a pogotovo kad su temperature ispod nule”, rekla je Jukićeva za “Nezavisne”.

U skladu s tim, kako kaže, prije nekoliko dana im je u pola dva poslije ponoći stigao beskućnik kome je trebao smještaj, a koga su primili.

Ističe da je beskućnicima najteže kada pada snijeg i kada je napolju minus, ali prema riječima Jukićeve, u prihvatilištu imaju obezbijeđen smještaj, ishranu, zdravstvenu zaštitu i njegu, vešeraj, kuhinju, odnosno sve ono što imaju i njihovi pacijenti.

Dodala je da svi beskućnici u prihvatnu stanicu dolaze uz negativan test na virus korona te da je sve to što im je potrebno prilikom dolaska.

Utočište u hladnim zimskim danima beskućnici traže i u Dnevnom centru za beskućnike u Udruženja građana “Mozaik prijateljstva”, a svakodnevno ovdje dođe bar 10 građana.

Miroslav Subašić, predsjednik Udruženja građana “Mozaik prijateljstva”, za “Nezavisne” kaže da sa dolaskom zimskih mjeseci oni sve češće dolaze da se ugriju, okupaju i pojedu obrok.

“U prosjeku ih dolazi oko deset dnevno, a trudimo se da to bude u manjim grupama, jer ako ih je više onda nastanu problemi, što svakako ne želimo”, rekao je Subašić.

Čim padne snijeg i temperature budu ispod nule, kako kaže, veći broj beskućnika zatraži sklonište, a to očekuju da će se desiti i u narednom periodu kada se najavljuje zahlađenje.

“U svakom slučaju nastojimo pokušati pomoći svima koji dođu”, naglasio je Subašić.

Prema njegovim riječima, na samom početku, odnosno kad je tek otvoren ovaj centar, veliki broj građana je dolazio, no nakon toga se smanjio njihov broj. Sada se, ističe, taj broj ponovo povećao.

Subašić dodaje da ovaj centar već tri godine daje utočište onima kojima je potrebna pomoć i mjesto da se ugriju, okupaju, gledaju televiziju ili druže sa drugim korisnicima.

Izvor: Nezavisne

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI