Nekada najjača, a danas zanemariva, gotovo nepostojeća politička partija u Banjaluci (bar kada je u pitanju učešće u gradskoj vlasti), Srpska demokratska stranka osvrnula se na preletače u banjalučkoj skupštini. Današnji Banjalučani su tvrde i argumentuju, rekorderi u preletanju ili narodski rečeno, prelivode!
Stav SDS koji primjer grada Banjaluke u kojoj je više od pola odbornika u protekle tri godine promijenilo stranački dres je jasan pokazatelj moralnog sunovrata u koji je dovedeno ovo društvo, a kojeg otvoreno propagira vladajuća oligarhija,poručili su iz Gradskog odbora SDS.
– Postavlja se pitanje zašto nakaradni plodovi OHR-ovih nametnutih pravila, da mandat na raspolaganje dodijeli pojedincu, nigdje nisu dali tako izdašan urod kao u našem gradu. Politička trgovina u Banjaluci je dostigla tolike razmjere da su promjene stranačkih dresova češće pravilo, nego izuzetak, a kao rezultat toga imamo jedini gradski parlament u kojem su većina odbornika preletači, a neki od njih su bili toliko širokih shvatanja da su od lokalnih izbora 2016. promijenili četiri stranke. Kao što i dolikuje skupštinom predsjedava preletač koji je upamćen po tome što se preko noći od najžešćeg kritičara gradskih vlasti, pretvorio u njenog najvećeg poklonika i zaštitnika – kažu u SDS.
Postavljanjem “takvog čovjeka” od strane gradonačelnika na najvažnije mjesto Gradu predstavljalo je, ističu, signal za sveopštu kupovinu odbornika kojom je gradonačelnik “Skupštinu grada pretvorio u pijacu”, a krajnji rezultat toga je da Skupština koja broji 31 odbornika ima 17 preletača.
– Rezultati prakse SNSD da preletače kite najvažnijim javnim funkcijama rezultirali su opštim sunovratom morala koji je u Banjaluci dostigao epske razmjere i sigurno će biti predmet izučavanja na fakultetima političkih nauka u svijetu, kao primjer urušavanja osnovnih demokratskih načela. Zahvaljujući ovakvoj politici vladajuće oligarhije iz Banjaluke se šalje još jedna u nizu negativnih poruka, koja dodatno urušava ugled našeg grada- smatraju u GO SDS-u.
Umjesto da glavni grad Srpske, poručuju, služi kao uzor ostalim lokalnim zajednicama, Banjaluka je u poslednjih par godina, pored represije nad građanima, zabrane slobode govora i okupljanja postala i simbol nedemokratičnosti i korupcije, koja kreće iz gradske skupštine i razgranava se u sve pore društva.