Pozivom na humanitarni broj 1414 građani od danas mogu donirati 1 KM za podršku osobama sa invaliditetom, starim i nemoćnim sugrađanima, kojima je neophodna tuđa njega i pomoć.
Akciju je pokrenula Humanitarna organizacija “Partner” , kako bi obezbijedila novac za sufinansiranje usluga personalne asistencije za osobe sa invaliditetom i pomoći u kući za stara lica.
– Ovu uslugu obezbjeđujemo za oko 100 korisnika posredstvom Centra za socijalni rad Banjaluka. Nažalost, sredstva koja obezbjeđuju Centar za socijalni rad i Grad Banjaluka nisu dovoljna, kako bismo pokrili sve zakonom definisane obaveze prema personalnim asistentima i njegovateljima, koji brinu o korisnicima – poručuju iz “Partnera”.
Kako objašnjavaju u “Partneru”, personalna asistencija je proširena usluga u sistemu socijalne zaštite i znači pružanje pomoći osobi sa invaliditetom u obavljanju svih svakodnevnih aktivnosti, koje ne može sama da obavi upravo zbog svog invaliditeta.
Tako asistenti pomažu ljudima sa invaliditetom u obavljanju osnovnih životnih funkcija, od lične higijene i odlaska u toalet, do kupovine namirnica i spremanja obroka, a onima koji su zaposleni pomažu da dođu do svog radnog mjesta.
Pomoć u kući je zakonom definisano pravo namijenjeno starim i iznemoglim licima, koji nisu u stanju da se brinu o sebi, a ne mogu računati na podršku porodice, niti imaju dovoljno novaca da plate ovu uslugu. Kako bismo za oko 100 korisnika obezbijedili adekvatnu uslugu, trenutno zapošljavamo 38 personalnih asistenata i njegovatelja – kažu u “Partneru”.
Ističu da nemaju dovoljno novca ni za redovne, minimalne plate asistentima i njegovateljima, a kamoli da osobama sa invaliditetom, starim i nemoćnim ljudima obezbijede psihološke radionice ili vršnjačku podršku. Dodatne obuke asistenata i njegovatelja, koje su im neophodne kako bi kvalitetno obavljali svoj posao, u ovakvoj situaciji su nemoguća misija.
– Upravo zbog svega navedenog odlučili smo se za pokretanje humanitarnog broja 1414 koji će biti aktivan do 31. decembra 2025. godine – poručuju iz “Partnera”.
Izvor: Srpskainfo