Nadmudrivanje odbornika i gradonačelnika preko leđa građana, da li će njegovatelji ostati bez minimalca?

Dok se odbornici i gradonačelnik nadmuduruju, pitanje je dana kada bi bez neophodne pomoći moglo ostati više od 110 Banjalučana, koji zbog starosti, bolesti ili invaliditeta ne mogu sami otići u toalet ili uzeti čašu vode.
Istovremeno, njegovatelji i personalni asistenti, dakle ljudi koji im pomažu radeći jedan od najtežih i najhumanijih poslova, mogli bi ostati bez plata. Svi oni rade za minimalac, ali pitanje je kada će im i to biti isplaćeno.

Na ovaj problem upozorila Vanja Čolić, direktorica Humanitarne organizacije “Partner”, koja je u ime njegovatelja i njihovih korisnika, uputila otvoreno pismo gradonačelniku Drašku Stanivukoviću, predsjedniku Skupštine grada Banjaluka Ljubi Ninkoviću, odbornicima i rukovodstvu Centra za socijalni rad.
Ona je apelovala da se nadležni što prije dogovore i usvoje gradski budžet za ovu godinu, kako bi asistentima i njegovateljima bile isplaćene teško zarađene minimalne plate.
Osobe s invaliditetom, stara lica i njihovi asistenti i njegovatelji ne smiju biti predmet političkih prepucavanja i nadmudrivanja. Oni moraju biti iznad svakog ličnog političkog interesa, jer briga o najugroženijima predstavlja ogledalo svakog društva – poručila je Vanja Čolić.

Ona je poručila da očekuje “hitno postupanje”, donošenje gradskog budžeta i definisanje cijene usluga u 2025. godine.

– To je neophodno, kako ne bi bilo dovedeno u pitanje funkcionisanje usluga personalne asistencije i pomoći u kući, jer one za korisnike znače život – poručila je Vanja Čolić.

Ova kriza nije od juče. Mnogi još pamte dramatičan protest osoba sa invaliditetom, koji su krajem februara prošle godine blokirali ulaz u Gradsku upravu Banjaluka. Uz njih su, kao i uvijek, bili njihovi personali asistenti.
Nezvanično, oni su novinarima govorili da nikad ne bi napustili ljude kojima pomažu, ali da nije u redu da za svoj rad ne budu plaćeni, onako kako je to zakonom regulisanu.

Uz “Partner” u to vrijeme su još dvije organizacije pružale usluge personalne asistencije u Banjaluci. Zbog neusvajanja budžeta, najavljeno je da će “obustaviti usluge”, jer organizacije nisu više imale novca za isplate plata.

Podsjećamo, u decembru 2023. grad Banjaluka je organizacijama dugovao 80.000 KM za personalnu asistenciju.

Kako saznajemo, zbog rašomona sa gradskim budžetom, tranša iz decembra 2023. nikad nije isplaćena, a organizacije su smislile solomonsko rješenje: da posljednji dan u mjesecu asistentima isplaćuju plate za prethodni mjesec, jer su uvijek bili “kratki” za jednu platu.

Sada je ta “gimnastika” došla do zida: bliži se kraj februara, a novca nema ni za januarsku platu, a onu iz decembra 2023. niko više ni ni spominje.
Nije u pitanju mali novac, jer, na primjer samo HO “Partner” ima 40 personalnih asistenata i njegovatelja, koji brinu o 110 korisnika.

Odluka Vlade RS o povećanju minimalnih plata u RS dodatno je iskomplikovala ovu situaciju, pogotovo što po zakonu na 40 njegovatelja i asistenata, moraju biti angažovana i najmanje 2 profesionaca sa visokom stručnom spremom.

– Iako svjesni situacije u kojoj su se našli, asistenti i njegovatelji svaki dan dolaze na posao, kod korisnika kojima su u većini slučajeva i jedine osobe s kojima se susreću tokom dana, jer imaju odgovornost, ali i ljudski osjećaj prema onima koji zavise od njihove pomoći. Ali, imamo ozbiljan problem, koji se mora što prije riješiti – kaže Vanja Čolić.
Gradonačelnik Draško Stanivuković je poručio da je podrška organizacijama poput “Partnera”, koje se bavi pružanjem usluga personalne asistencije za osobe sa invaliditetom i pomoći u kući za stara lica, ugrožena zbog višermjesečne blokade budžeta.

Smatra da su za sve krivi odbornici SNSD-ove većine, koji, kako je rekao, “namjerno mrcvare Skupštinu”, zbog čega su u problemima neki od najugroženijih građana Banjaluke.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: