Šef tima Srbije, proglašenog najboljim na svijetu u oblasti masažnih tehnika, na takmičenju “Kup nacija” u Parizu, u organizaciji prestižne asocijacije Artis Events, Banjalučanin Miroslav Škorić, ovaj uspjeh smatra izuzetnim.
Izboren je u konkurenciji najviše rangiranih zemalja, među kojima su Francuska, Tajland, Belgija, Španija, Švajcarska, Danska. U timu Srbije, osim Škorića bili su terapeuti Admir Sinanović, Dimitrije Ivanov, Nevena Doganjić, Nemanja Marković i Vladimir Paunov. Škorić se ovim poslom bavi dvije decenije.
“Moj ulazak u svijet masaže započeo je iz iskrene želje da pomognem ljudima, da se osjećaju bolje i da unaprijede zdravlje. Oduvijek sam bio fasciniran mogućnostima koje ljudski dodir ima na opuštanje tijela i duha, kao i na proces rehabilitacije,” kazao je Škorić za “Nezavisne novine”.
On je godinama usavršavao različite tehnike masaže, učio od najboljih u ovoj profesiji i stekao veliko iskustvo.
“Takmičenje poput Kupa u Parizu pružila su mi priliku da pokažem svoj rad, znanje i vještinu, na međunarodnom nivou, ali i da učim od kolega iz cijelog svijeta”, naglašava Miroslav Škorić koji je u Banjaluku 1995. godine doselio iz Bosanske Krupe. U čemu je smisao masaže, pitali smo ovog masera sa svjetskom titulom.
“Za mene je masaža mnogo više od tehničke vještine. Ona je spoj umjetnosti, nauke i empatije. Smisao masaže je u stvaranju balansa između tijela, uma i duha. Masaža pomaže u oslobađanju od stresa, poboljšava cirkulaciju, vraća pokretljivost i stvara osjećaj potpune relaksacije,” objasnio nam je Škorić suštinu svoga posla. Tarapeuti, dodirom prenose energiju, pružaju podršku i izgrađuju samopouzdanje.
“Iz moje perspektive, masaža je način povezivanja sa ljudima i među ljudima, pomoć procesu ozdravljenja i stvaranja osjećaja mira i blagostanja”, zaključio je Škorić.
Naš sagovornik takođe smatra da je masaža velika potreba u današnjem vremenu užurbanog načina života i stresa. To je pravi način, pojašnjava, da se pomogne organizmu, poboljša probava i ublaži stres.
Postoji mnogo različitih vrsta masaža. U Evropi je najzastupljenija švedska masaža koja ima i naziv klasična masaža, a kojom se Škorić bavi. Za opuštanje mišića, kaže, važno je i da temeperatura u prostoriji u kojoj se obavlja masaža bude 26 stepeni Celzijusovih, uz prigušeno svjetlo i relaksirajuću muziku.
“Švedsku masažu karakterišu dugi pokreti koji klize duž mišića u smjeru krvotoka. Veoma je bitan odnos masera i osobe koju masira. Neophodno je povjerenje između klijenta i masera, jer je to važan faktor uspjeha. Da bi masaža bila uspješna, ona mora biti uklopljenja, a pokreti sinhronizovani. Na takmičenju u Parizu, moja masaža koja je trajala 60 minuta djelovala kao jedan pokret,” kazao je Škorić, zahvalan svim fiziotarapeutima i maserima Srbije, udruženjima “Balkansko takmičenje” i “Moć prirode” te Predragu Filipoviću na podršci šampionskom timu.
Škorić je prethodnih godina osvojio više nagrada na evropskim i svjetskim takmičenjima. U Danskoj, na svjetskom takmičenju osvojio je srebrnu medalju. Miroslav Škorić je takođe Internacionalni sudija, učesnik svjetskih i evropskih šampionata masaže.