Na Ilindan, 02.08.2019. godine, navršava se 15 godina uspješnog rada Tvornice obuće Bema. Krenuli smo iz devastiranih pogona bivše Tvornice obuće Bosna, pod zakupom, sa starim mašinama, a danas smo jedna od modernijih fabrika u Evropi koja je uvela prve robote u proizvodnju, uložila ogromna sredstva za nove mašine i opremu.
Danas zapošljavamo oko 1200 radnika, te su plate za ovih petnaest godina postojanja uvijek bile redovne, uredno plaćamo zdravstveno osiguranje, obezbjeđen je prevoz i topli obrok, a za djecu naših radnika smo dijelili i knjige za početak školske godine.
Preko 40 000 pari cipela je podijeljeno po cijeloj Republici Srpskoj. Trenutno pomažemo 43 kluba, nevladine oranizacije, kulturno umjetničke, te razne manifestacije.
Bema je iza M:tela i grada Banja Luka, najveći donator u Banjoj Luci i time se ponosimo.
Pokrenuli smo domaću proizvodnju, kao i fabriku u Mrkonjić Gradu u koju smo u posljednje dvije godine uložili tri miliona eura. Otvorili smo dvije prodavnice tako da spadamo u red društveno odgovornih firmi i prema radniku i prema društvu.
Ništa od navedenog ne bismo mogli da uradimo bez vrijednih ruku naših radnika, uprave i menadžmenta, saradnje sa gradom Banja Luka i gradonačelnikom Igorom Radojičićem koji je izgradnjom Zelenog mosta i Istočnog tranzita još veći značaj dao ovoj fabrici.
Zahvaljujemo se i Vladi RS , tj. bivšoj premijerki Želji Cvijanović i ministru finansija Zoranu Tegeltiji koji su svojim odlukama spasili ovu industriju i dali joj novi zamajac.
U Tvornici obuće Bema 90% radne snage čine žene, a ovo je nisko akumulativna industrija sa dugim bolovanjima, pogotovo trudničkim i porodiljski, gdje dnevno ne radi 110-120 radnika, gdje veliki broj radnika ima završenu samo osnovnu školu. Ponosimo se time što imamo samo 10 zaposlenih ljudi u kancelarijama.
Odgovorno i ponosno tvrdim da smo iz kamena iscjedili vodu da bi održali fabriku na ovom nivou. Kod nas se plata zarađuje a ne dobija, iako je plata tajna, prosječna u Bemi iznosi 645 KM u netu, plus prevoz, topli obrok i doprinosi, sa čime dolazimo do prosječne plate od 1250 KM u brutu. Da li može biti veća, može i mora, i treba, ali jedino može biti veća povećanjem obima proizvodnje.
Tvornica obuće Bema 99% svoje robe izvozi u Italiju, Njemačku i Austriju. Za par cipela u prosjeku imamo 3-5 eura danas kao i prije 20 godina. Danas tih 3 eura u odnosu na prije 20 godina su protivvrijednost 1 euru, a kolika je bila inflacija prije 20 godina.
Ovih dana smo svjedoci raznih priča o povećanju plata što je po meni neodgovorno, ja pitam sebe a i druge, da li ti što pričaju o nekih 1000 KM prosjčne plate, misle da se to može čarobnim štapićem postići. Evo, ja im nudim svoju stolicu, a u ovoj fabrici radim 41 godinu, da to sprovedu u dijelo. Ko bi bio sretniji od mene da je to tako, jer se u privredi plata zarađuje a ne dobija.
Niko nije svezan za ovu fabriku, te može ući i zaći kad hoće, mi ne možemo zabraniti da neko ide gdje mu je bolje. Svaki radnik Beme zna da uvijek može računati na Bemu, pa i moju malenkost jer je Bema prva kuća koja hrani najmanje 5000 ljudi.
Čestitam svim svojim radnicima, kao i saradnicima, 15 godina uspješnog poslovanja TO Bema.
TO BEMA DOO
Tehnički direktor:
Marinko Umičević