Građevinske, bravarske, vodoinstalaterske, tesarske i limarske poslove, koje su dobro izučili u Kazneno-popravnom zavodu, zatvorenici će obavljati i na objektima u vlasništvu Grada Banjaluka.
Privredna jedinica KPZ “Tunjice” učestvovala je na nedavno završenoj javnoj nabavci “Redovno održavanje poslovnih prostora, stanova i garaža u vlasništvu Grada Banjaluka, poslova hitnih intervencija na istim”, na kojoj je izabrana kao najpovoljniji ponuđač. Za obavljanje pripremnih i građevinskih radova u gradskim prostorima ove godine biće im plaćeno nešto više od 49.000 KM.
Ovaj angažman pružiće šansu osuđenicima, koji to žele i budu ispunjavali uslove, da rade za vrijeme izvršavanja kazne. Na održavanju gradskih stanova i prostora KPZ radi posljednje dvije godine, kako ističu, uz sve ispoštovane zakonske procedure.
– Broj zatvorenika koji su bili uključeni u radove je promjenjiv, u zavisnosti od potreba poslova koje su obavljali, kao i broja zatvorenika radno sposobnih za određeni posao kojim raspolažemo u datom trenutku – kaže direktor Goran Selak.
Kazne zatvora inače izdržavaju lica osuđena na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina, povratnici, strani državljani bez obzira na visinu kazne, kao i vaspitanici kojima je izrečena vaspitna mjera upućivanja u vaspitno-popravni dom.
Na „Tunjicama“ zatvorenici se mogu obučiti za poslove u plasteniku, drvnom pogonu, pilani, metalnom, tekstilnom pogonu, voznom parku i ugostiteljstvu. Takođe, rade u zatvoreničkoj kuhinji, vešeraju, magacinu, brijačnici, na održavanju higijene, izvozu smeća i kurirskim poslovima. Cilj radnog angažovanja zatvorenika jeste prevaspitanje, izgradnja radnih i kulturnih navika, radi lakšeg uključivanja u život i zaposlenje nakon izdržane zatvorske kazne, a sve u svrhu resocijalizacije, odnosno ostavljanja iza sebe kriminalne prošlosti.
Prilikom određivanja vrste posla, koliko je moguće, vodi se računa i o željama zatvorenika, njihovim sposobnostima, psihofizičkom zdravlju i profesionalnim sposobnostima.
Zahtjev za uslugama Privredne jedinice „Tunjice“ može podnijeti svako pravno i fizičko lice.
– Nakon ispunjenja svih kriterijuma i potpisivanja ugovora s naručiocem posla vrši se bezbjednosna procjena zatvorenika, prave se prijedlozi za ona lica za koja se smatra da bi mogla obavljati poslove koje je zahtijevala Privredno-instruktorska služba, te uz pratnju radnog instruktora ili policajca zatvorenici odlaze na radilišta – pojašnjava Selak.
Cijena usluga se određuje u zavisnosti od težine posla, hrane i prevoza po trenutnom cjenovniku Privredne jedinice „Tunjice“. Brojna su radilišta na kojima su zatvorenici do sada bili angažovani, a među njima je, zanimljivo, i rekonstrukcija Policijske stanice Lazarevo.
Iz gradskog Odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj rekli su nam da je u toku postupak zaključenja ugovora sa KPZ Tunjice, odnosno postupak pribavljanja bankarske garancije, koja prethodi zaključenju ugovora.
Javnu nabavku, napominju, Grad provodi u svrhu održavanja poslovnih prostora, stanova i garaža u svom vlasništvu, sprečavanja nastanka materijalne štete u slučaju poplava, požara ili drugih vanrednih situacija, kao i hitnih intervencija za kojima se ukaže potreba u toku godine.
O kojem broju poslovnih prostora, garaža i stanova se radi ne mogu, kažu, precizirati, jer se „proces upisa prava svojine pred RUGIPP-om provodi u kontinuitetu“.
Obuka u malim domaćinstvima
Zatvorenici se u radnim jedinicama ili – kako ih zovu – malim domaćinstvima obučavaju za mnoga zanimanja: za rad u stolariji, auto-mehaničarskoj radionici, elektro i vodoinstalaterskoj radionici, tekstilnom pogonu, za bravarske i limarske poslove.
KPZ posjeduje i zakupljenu parcelu površine oko 10 hektara na kojoj siju kukuruz i ječam za potrebe farme u Trnu. Aktuelna su i vanjska radilišta na kojima zatvorenici, zajedno s radnim instruktorom, sade voćnjake i rade sve poljoprivredne poslove, popravljaju plastenike, čiste kanale…
– Zatvorenici se kao pomoćni radnici radno angažuju i na farmi, odnosno u poluotvorenom odjeljenju naše ustanove koje se nalazi u Trnu, a koja posluje u sastavu Privredno-instruktorske službe i bavi se uzgojem svinja i koka nosilja. Zatvorenici su angažovani u klaonici, prasilištu, tovilištu, živinarniku, pripremi stočne hrane. Po potrebi se angažuju na poljoprivrednim radovima oko uzgoja žitarica i povrća u plasteniku i bašti – rekao je Selak.
Izvor: Srpskainfo