Na osnovu iskustva da su najuređenija naselja u kojima nema kontejnera za odlaganje otpada, Grad je odlučio da će preći na sistem prikupljanja otpada „od vrata do vrata“.
To podrazumijeva da bi mještani u kojima su većinom individualni stambeni objekti iznosili otpad u dane odvoza pred svoju kapiju (nikako na put) u vrećici ili u kanti, a vozilo komunalnog preduzeća koje pruža uslugu odvoza bi dolazilo do svake kuće u naselju i vršilo odvoz.
U određenim naseljima (Lazarevo i dijelom Lauš) otpad se odvozi na ovakav način već duži vremenski period, istina, zbog nemogućnosti postavljanja kontejnera u uskim ulicama, te u ovim naseljima je minimum rasutog otpada po sporednim ulicama.
Ovakav sistem prikupljanja otpada Grad planira u najkraćem vremenskom roku provesti na teritoriji cijelog grada, osim u dijelovima grada u kojima su dominantni kolektivni stambeni objekti.
„Eko kontejneri“ su bili postavljeni na nekoliko lokacija u gradu i biće postavljeni nakon što se uradi studija pozicija i utvrdi potreba na terenu.
Novčane kazne su propisane članom 109. Odluke o komunalnom redu (Službeni glasnik Grada Banja Luka br.6/18) i iznose od 500 do 7.000 KM za prekršaj pravnom licu, a od 200 do 1.800 KM odgovorno lice u pravnom licu, dok kazna za fizičko lice u prekršaju iznosi od 100 do 1.00 KM, a nadzor da li se odredbe ove odluke provode na način kako je propisano kontroliše komunalna policija ili nadležni inspektor.
U proteklom vremenskom periodu, predstavnici komunalne policije obavještavali su sugrađane u svim naseljima da će doći do izmještanja kontejnera, kako usmenim, tako i pismenim putem.
Podsjećamo, u najvećoj akciji čišćenja Banje Luke „Čisto lice grada“, pristupilo se nikad većem čišćenju grada u svim mjesnim zajednicama – čistile su se divlje deponije, uređivale su se saobraćajnice i slično.