Erasmus+ projekat razmjene mladih “Aktivni Mladi za Aktivno Društvo” je uključio preko 60 mladih učesnika/ca iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Ciljna grupa su mladi uzrasta od 14-25 godina. Učesnici/e su osobe iz alternativne skrbi (institucionalne ili hraniteljske), višečlanih ili marginalizovanih porodica, sa poremećajima u ponašanju, zatim mladi koji se bave aktivizmom i mladi koji se žele ili se već bave aktivizmom u svojoj lokalnoj zajednici. Kao društvo se susrećemo sa različitim izazovima u našoj svakodnevnici. Ovim se stvara potreba za samostalnošću svakog/e pojedinca/ke, a građani i građanke moraju biti preduzmljivi, snalažljivi, maštoviti i slično.
Glavni cilj projekta je potaknuti mlade na preduzimanje aktivnog učešća u svojoj lokalnoj zajednici, te stvaranju pozitivne slike o sebi, podizanje samopouzdanja i samopoštovanja. Učesnici/e su učili o mogućnostima koje postoje u društvu s ciljem učešća u lokalnoj zajednici, unaprijeđenja društva, podsticanja volonterskog angažmana u raznim lokalnim, nacionalnim, regionalnim i europskim organizacijama.
Kroz radionicu „Kako djelovati u rizičnim situacijama?“ su informisani kako da pomognu sebi i drugima u slučaju poplava, potresa, bolesti ili povreda. Sastavni dio ove radionice je bila praktična vježba prve pomoći i prezentaciji rada Hr/BiH – Gorske službe spasavanja.
Učesnici i učesnice su učestovali/e u nekoliko radionica sa ciljevima: Osvještavanje i senzibilizacija mladih o predrasudama i stereotipima s kojima se suočavaju i Osvještavanje uloge medija u društvu. Na ovim radionicama, mladi su učili o svom mjestu u virtuelnom prostoru i uticaju različitih medija na njihove stavove i mišljenja, te kako da se odupru nametnutim društvenim vrijednostima. Kroz domišljate i živopisne načine, učesnici i učesnice su grupno predstavili/e svoje matične države, razmjenili svoje tradicionalne kulinarske proizvode, običaje i kulturu. Jedna od ovih aktivnosti je i Edukativno-turistička posjeta brodom obali ostrva Krka, koja je nekim učesnicima i učesnicama bila prvo moreplovsko iskustvo. Tim mentora je predvodila Mladenka Ravenski iz Hrvatske kao glavna inicijatorka i voditeljka projekta, te pojedinačni voditelji/ke: iz Hrvatske Kristina Pintarić i Bojan Horvat; iz Srbije Danica Gajić i Stefani Delić; iz Bosne i Hercegovine Slađana Popović i Aleksandar-Rade Ćorović. Organizacije koje su učestovale u projektnoj realizaciji su bile „Vila rustica“ Crveni Križ Zagreb (domaćini), Udruga udomitelja „Nada“ – Ivanec (nosilac i organizator projekta), Crveni Krst Sombor (gostujuća organizacija) i Udruženje građana „Srce na dlanu“ – Banja Luka (gostujuća organizacija). Projekat je ostvaren zahvaljujući finansijskoj podršci agencije za mobilnost i programa EU u periodu od 2.8.-12.8.2021. godine u Novom Vinodolskom „Vila rustica“, Crveni Križ Zagreb. Zahvaljujemo se ispred UG „Srce na dlanu“ Banja Luka na sponzorstvima: Knjižara Kultura Banja Luka, Gatarić „Multi šop“ i Media tim d.o.o. Banja Luka.
Sve aktivnosti tokom omladinske razmjene su imale za cilj da se učesnici i učesnice povežu, te da steknu nova znanja, iskustva i nova prijateljstva.
Kako su izgledale aktivnosti na omladinskoj razmjeni, možete pogledati na fotografijama ispod.
Projekat je ostvaren zahvaljujući finansijskoj podršci agencije za mobilnost i programa EU