U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u okviru nastavka digitalne kamapanje, biće predstavljen poznati banjalučki slikar, Dušan Simić.
Kako poručuju iz muzeja, odlučili su da jedan segment posvete predstavljanju autora čija djela čine kolekciju Muzeja savremene umjetnosti RS pod nazivom „Naše zbirke u vašem domu“.
Prvi umjetnik kojeg su izdvojili je Dušan Simić, čiju monografiju u izdanju MSURS autorke Vidosave Grandić možete besplatno preuzeti na veb sajtu muzeja.
-U skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom i mjerama prevencije širenja korona virusa, usljed čega je spriječen i dolazak posjetilaca u muzej, želimo da putem društvenih mreža i štampanih medija obnovimo kontakt sa našom publikom. Takođe, želimo da im omogućimo da se iz sigurnosti svog doma upoznaju sa stvaralaštvom značajnih umjetnika čija djela baštinimo – poručili su oni.
S obzirom da se u 2020. godini navršava 90 godina od rođenja banjalučkog umjetnika Dušana Simića, započinju ovu akciju podsjećanjem na grupu „Četvorica“, čiji je Simić bio duhovni vođa i član zajedno sa Enverom Štaljom, Alojzom Ćurićem i Bekirom Misirlićem.
-Ova grupa mladih umjetnika zastupala je napredne umjetničke ideje odupirući se konzervativizmu i provincijskoj hermetičnosti, te predstavlja značajnu umjetničku pojavu koja je obilježila pedesete godine u Banjaluci i vrijeme novog umjetničkog razvoja i poleta – objasnili su iz muzeja.
Njihovo prvo predstavljanje banjalučkoj publici bilo je na izložbi u Domu kulture 1955. godine, što je bio i najznačajniji događaj u likovnoj umjetnosti BiH tog doba.
-Grupa „Četvorica“ zabilježena je kao najkoherentnija i najdugotrajnija slikarska grupacija u BiH, koja je tih godina veoma smjelo nametnula ideje o slobodi stvaralaštva i pokrenula nove pristupe u razumijevanju jezika slike – objasnili su.
U periodu između 1955. i 1961. godine ova grupa je pružila osnovu za sav kasniji razvoj likovne umjetnosti u Banjaluci, kao i za vaspitanje likovne publike za novo poimanje slike.
Dušan Simić rođen je 1930. godine u Banjaluci. Završio je slikarstvo na banjalučkoj Višoj pedagoškoj školi 1953. godine, kod profesora Bože Nikolića. Želio je da nastavi studije slikarstva na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu ili istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, ali su ga zdravstveni i materijalni problemi sprečili u tome. Knjige i reprodukcije djela velikih majstora moderne umjetnosti bile su dalji put Simićevog samoobrazovanja.
U takvim, više nego skromnim uslovima, Dušan Simić je ostvarivao vlastitu slikarsku poetiku, ali i sa puno predanosti uvodio djecu u osnovnom školama u prva saznanja o umjetnosti. Svojim pedagoškim radom Simić je ostavio značajan trag na mlađe generacije banjalučkih umjetnika.
Od 2007. godine 25 djela Dušana Simića čuva se u depou Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, a vlasništvo su Grada Banjaluka.
Njegovo stvaralaštvo predstavljeno je u Muzeju savremene umjetnosti RS retrospektivnom izložbom 2008. godine i monografskom publikacijom, a potom je ova izložba gostovala u brojnim gradovima širom Republike Srpske.
Izvor: Srpskainfo