U NPRS praizvedba predstave “Dučić”

U Narodnom pozorištu Republike Srpske u petak 31. januara biće upriličena praizvedba predstave “Dučić”, autora Spasoja Ž. Milovanovića, u režiji Juga Radivojevića. Predstava “Dučić” će biti izvedena na Velikoj sceni Pozorišta sa početkom u 20.00 časova. Prva repriza je na repertoaru u subotu 1. februara sa početkom u 20.00 časova.

Dučić

Autor teksta:Spasoje Ž. Milovanović

Reditelj: Jug Radivojević

Scenograf: Dragana Purković Macan

Kostimograf: Tatjana Radišić

Kompozitor: Aleksandar Srebrić

Pomoćnik reditelja i scenski pokret: Igor Damnjanović

Lektor: Jovanka Božović Milovanović

Inspicijent: Dejan Andrić

Sufler: Maja Kalaba

Asistenti scenografa: Bojan Mikulić, Milan Knežević

Asistent kostimografa: Iv@Mili

P r e m i j e r a – 31. januar 2020.

Predstava traje 120 minuta sa pauzom

Uloge:

Jovan Dučić: ZLATAN VIDOVIĆ

Vladeta Milićević: LjUBIŠA SAVANOVIĆ

Kralj Aleksandar I Karađorđević: ALEKSANDAR STOJKOVIĆ

Nikola Uzunović: DRAGOSLAV MEDOJEVIĆ

Ivo Andrić: VELIMIR BLANIĆ, k.g.

Mihailo Dučić: ALEKSANDAR ŠEVO*

Benito Musolini: ŽELjKO STJEPANOVIĆ

Grof Ćano: BORIS ŠAVIJA

Gering: GORAN JOKIĆ

Hajdrih: MARKO NEDELjKOVIĆ**

Princ Di Sulmone: ALEKSANDAR BLANIĆ, k.g.

Princeza Di Sulmone: NIKOLINA FRIGANOVIĆ

Ante Godina: ŽELjKO ERKIĆ

Plava dama: ANjA ILIĆ

Gustav Perčec: DANILO KERKEZ

Jelka Pogorelec: NATAŠA PERIĆ

Petar Oreb: BOJAN KOLOPIĆ

Begović: ROK RADIŠA

Mijo Kralj: VLADIMIR ĐORĐEVIĆ

Veličko Dimitrov Kerin: OGNjEN KOPUZ

Švercer: ANANDO ČENIĆ***

Kurva: TIJANA JOVANOVIĆ****

* student četvrte godine Glume na Akademiji dramskih umjetnosti Tuzla, u klasi prof. Jasmine Čelebić Tanović
** diplomirao Glumu 2017. godine na Akademiji umjetnosti Banja Luka, u klasi prof. Željka Mitrovića
***student četvrte godine Glume na Akademiji umjetnosti Banja Luka, u klasi prof. Željka Mitrovića
**** diplomirala Glumu 2017. godine na Akademiji umjetnosti Banja Luka, u klasi prof. Željka Mitrovića

Spasoje Ž. Milovanović
IZMEĐU FAKCIJE I FIKCIJE
(iz spisateljsko-dramaturške zabeleške)

Dučić/ pozorišno-istorijski dnevnik, drama o životu i radu Jovana Dučića (1874–1943), pokušava da sagleda život i delo jednog od najznačajnijih pesnika, mislioca i diplomate Srbije i Jugoslavije u turbulentnim vremenima oslobađanja južnoslovenskih naroda od Otomanske i Austrougarske monarhije, stvaranja i razaranja Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije, te potpunog razočarenja u ideju jugoslovenstva. (…)
Buran društveni život ispreplitan je sa isto tako burnim privatnim životom Jovana Dučića. Velike ljubavi – Magdalena Maga Živanović i Jovanka Dvorniković – te afera sa Antoanetom Vogel u Ženevi, zbog koje je ostao bez diplomatske službe, i princezom Di Sulmone u Rimu, svaka za sebe nosi potencijal izuzetne dramske intrige.
Naša namera je da preplitanjem javnog i privatnog života Jovana Dučića prepoznamo one teme koje su odredile ne samo istorijski period u kojem je živeo i stvarao, već su odredile i istorijski trenutak kojem se drama obraća ovde i sada.
Dučić/ pozorišno-istorijski dnevnik svoj zaplet konstruiše na organizovanju atentata na kralja Aleksandra Karađorđevića u Marselju 1934. godine. Činjenica da je Jovan Dučić bio poslanik Kraljevine Jugoslavije u Rimu (1933–1937) i da je imao više nego aktivnu funkciju u pokušaju njegovog sprečavanja, jesu polazne osnove drame. Ponuđeni zaplet je ujedno prilika i da publika upozna čitavu galeriju istorijskih i fikcionalnih likova, sagleda političke, društvene i privatne odnose istorijskog vremena drame. Prelazak glumačkog ansambla iz likova u privatni komentar omogućava da Dučić/ pozorišno-istorijski dnevnik postane mešavina istorijske drame, melodrame i pseudopolitičko-dokumentarnog teatra. (…)
Likovi su obrazovani kao semiotičke skupine, čija potpunija karta distinktivnih crta daje priliku da se čitava predstava koncipira kao pokret mase, u kojem iskakanje iskrica pojedinih sudbina postaju metonimija i metafora društva koje predstavljamo i kojem se obraćamo. (…)
U pisanju ovog pozorišno-istorijskog dnevnika koristili smo mnogobrojnu literaturu. Pažljivi čitalac sa lakoćom može da prepozna istorijske fakte, kao i rečenice, pa i čitave scene zabeleški, svedočenja, arhivske dokumentacije i beletristike: Diplomatski spisi / Jovan Dučić(priredio Miladin Milošević, Prosveta, Beograd 1991), Ubistvo kralja u Marselju – pozadina jednog zločina /Vladeta Milićević (Bon, 1959), Tajne emigrantskih zločinaca – ispovest Jelke Pogorelec /Jelka Pogorelec (https://mek.oszk.hu/19600/19688/19688.pdf), Embahade / Miloš Crnjanski (Nolit, Beograd 1983), Pavelić i ustaše/ Bogdan Krizman (Globus, Zagreb 1978), dostupni zapisnici sa saslušanja ustaških zločinaca u istražnim postupcima koje je sprovodila tadašnja jugoslovenska tajna policija UDBA, Besni Miodrag Krstić (Laguna, Beograd 2018), Liepa plavka Ante Pavelić (http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=3228.msg8919#msg8919); te brojni novinarski feljtoni koji su obrađivali ubistvo u Marselju i život Jovana Dučića. Njihovim suprotstavljanjem i rekontekstualizacijom tragali smo za pričom o neograničenom procesu semioze.
Dnevnici Jovana Dučića za nas su ne samo svedočenje, već čarolija onih koji stvaraju istoriju.
Za potrebe drame pojedini istorijski fakti su izmenjeni.(…)

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: