U jeku izborne godine, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković pompezno najavljuje povećanje subvencija za boravak djece u vrtićima, ali uslovi i katastrofalan položaj zaposlenih u ovoj javnoj vaspitno obrazovnoj ustanovi mnogo su veći problem od same cijene vrtića.
Situacija u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje postaje alarmantna, barem prema riječima zaposlenih sa kojima smo razgovarali tokom formiranja sindikalne organizacije.
-Radnici u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. nezadovoljni radom Sindikata obrazovanja nauke i kulture i njihove sindikalne organizacije, sami su došli kod nas u Sindikat uprave Republike Srpske kako bi se sindikalno organizovali u cilju zaštite integriteta i digniteta. U veoma kratkom roku osnovali smo organizaciju koja je u samom startu reprezentativna sindikalna organizacija u ovoj ustanovi, a to znači da će se mnoge stvari morati mijenjati u korist radnika i da ništa više neće moći da se radi bez nas i naše sindikalne organizacije – kaže predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić.
Postoje li „kokošinjci“?
Poziva gradonačelnika i direktora Petra Jokanovića da javno objave uslove boravka u svim objektima banjalučkih vrtića.
-Jer, prema našim saznanjima postoje objekti koji ne zadovoljavaju uslove za boravak djece u istim te se popularno nazivaju kokošinjcima. Da li je zbog toga “javna tajna” da se traži štela i nude pokloni u vidu „prada“ torbi itd. ljudima koji odlučuju o tome, da bi se određeno dijete prebacilo iz objekta “X” u objekat “Y” i da sve to radi zbog uslova u kojima borave djeca?! U prošloj godini javnost Banjaluke mogla je da isprati nezadovoljstvo radnika u banjalučkim vrtićima koji su tražili veće plate – kaže Marić.
Ugovor djelimično riješio probleme
Podsjeća da su gradonačelnik i direktor JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje zaključili kolektivni ugovor, ali daje on samo djelimično popravio situaciju, imajući u vidu „katastofalno loš položaj u kojem su bili radnici ove ustanove“.
-Ukoliko njihova primanja uporedimo sa radnicima u Gradskoj upravi, onda možemo konstatovati da su plate vaspitačica mizerne u odnosu na radnike čije plate se finansiraju iz istog izvora finansiranja. Ovdje nije riječ samo o plati, već o rušenje integriteta i digniteta tih zaposlenih, jer su njihove plate manje od prosječne plate u RS. Zbog toga ćemo u narednom periodu tražiti izjednačavanje plata sa zaposlenima u Gradskoj upravi imajući u vidu da se plate i jednih i drugih obezbjeđuju iz istih izvora finansiranja. Bilo kakav izgovor o nedostatku novca u budžetu je neprihvatljiv ako uzmemo u obzir da je prema pouzdanim informacijama gradonačelnik “uhljebio” više od 300 stranačkih aktivista u Gradsku upravu dok je v.d. direktora Jokanović po uzoru na gradonačelnika takođe “uhljebio” desetine stranačkih kolega u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje od svog dolaska na poziciju v.d. direktora Centra – poručuje Marić.
Prema njegovim riječima, sramotno je da se busamo u prsa kako su nam djeca na prvom mjestu, a da istovremeno ljudima koji treba da brinu o toj djeci dajemo mizerne plate.
-Imajući u vidu da nam se javlja sve veći broj zaposlenih u vrtićima širom Republike Srpske, u narednom periodu ću sa saradnicima razmotriti mogućnost da organizujemo okrugli sto na temu položaja zaposlenih u predškolskim ustanovama Republike Srpske – zaključuje Božo Marić.
„Stanje alarmantno“
Marina Mrkonj, predjednica novosnovane reprezentativne Sindikalne organizacije u JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, tvrdi da je trenutno stanje u predškolstvu alarmantno. Takav zaključak izvodi na osnovu svog 30-godišnjeg iskustvo u Centru, kao pedagoga, a jedan period je bila i pomoćnik direktoa kao i koordinator pedagoško – psihološke službe.
Postoji ogromno nezadovoljstvo većine radnika svojim statusom, materijalnim položajem, uslovima rada, odnosom prema našoj djelatnosti lokalne zajednice i društva u cjelini. Takvo nezadovoljstvo rezultiralo je u prethodnom periodu javnim štrajkom, koji je usmjerio pažnju javnosti na naše probleme, koji je pokrenuo neka pitanja, njihovo djelimično riješavanje, ali ne i suštinsko poboljšanje iako smo prva karika u sistemu obrazovanja, što govori o našoj važnosti i značaju. Prema svim navedenim parametrima, mi smo trenutno u najlošijem položaju u odnosu na sve ostale nivoe obrazovanja – priča Mrkonj.
Smjene direktora
Podsjeća da su se u kratkom periodu desile i višestruke smjene direktora, što je takođe imalo destruktivan efekat na fukcionisanje ustanove, zbog naglih promjena u kadrovskim strukturama, neadekvatnom tretmanu radnika, neriješavanju nagomilanih problema.
–Tako da je formiranje nove sindikalne organizacije predstavljalo prirodan odgovar na takvu situaciju u cilju zaštite digniteta, integriteta radnika njihovog položaja i put ka kvalitetnijem ostvarivanju naših radničkih prava. Svaki poslodavac mora imati na umu da nemotivisan i nezadovoljan radnik neće biti posvećen ni produktivan, a s obzirom da je naš glavni zadatak da brinemo o populaciji najmlađih onda znamo kakve pogubne posledice to može imati na društvo u cjelini. Djeca su najvažniji resurs i ulaganje u njih je jedino što ima smisla, jer su ona potencijal koji predstavlja budućnost svakog društva – zaključila je Marina Mrkonj.