Počela je nastava u Medresi „Reis Ibrahim ef. Maglajlić“ u Banjaluci, čime se oživljava ova škola nakon 80 godina, koliko je prošlo od zatvaranja medrese tokom Drugog svjetskog rata.
Školsku 2020/2021. godinu pohađaće jedno mješovito odjeljenje učenica i učenika, njih 22 iz Banjaluke, Prijedora, Prnjavora, Doboja, Kiseljaka i drugih gradova.
Medresa se nalazi u bivšoj zgradi Muftijstva banjalučkog, dok će učenici biti smješteni u vakufskoj zgradi u kompleksu Ferhadije džamije. Medresa će pratiti nastavni plan i program drugih medresa u BiH, a nastava u izmijenjenim okolnostima uslijed pandemije izvodiće se uz poštivanje predviđenih epidemioloških mjera, prenijela je Muslimanska informativna novinska agencija MINA.
Muftija banjalučki Nusret ef. Abdibegović je ocijenio kako je ovo značajan iskorak Islamske zajednice (IZ) u BiH, svih Bošnjaka koji su se vratili na svoja ognjišta, ali i značajan dan za Banjaluku te, svakako, „vjesnik boljih vremena na ovim prostorima“.
– Želim kazati da je ovo nova vrijednost koju nudimo ispred Islamske zajednice i reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića koji na ovaj način pokazuje svoju brigu i odgovornost prema ovom kraju, kao i svakom dijelu BiH. Mi vjerujemo da će ova nova vrijednost pokazati jednu sliku Bošnjaka. Osim što je ova medresa nova nada ona je i ogledalo ovog grada, prostora i ona na taj način treba da pokaže da se može živjeti te da je suživot moguć na ovim prostorima. Ova ideja je naslonjena na one vrijednosti koje su moji prethodnici dali ovom gradu. Želim istaknuti da nismo imali nikakvih političkih problema i da ih ne očekujemo. Može se raditi ako se gleda u budućnost, a ako se gleda samo u prošlost onda se um balzamuje što, svakako, nije dobro, jer valja gledati naprijed – rekao je muftija Abdibegović.
On je zahvalio roditeljima na povjerenju, koji se bili uz njih i vjerovali da će ovaj projekat biti realiziran za kretko vrijeme.
– Udarićemo i temelj jednom đačkom domu u ovom gradu, jer Medresa ne može funkcionirati bez đačkog doma, a već smo preduzeli korake u kupovini zemljišta u ovu svrhu. Vjerujem da ćemo naći dobre sagovornike i vakife za ovaj projekat. Mi smo osjetili brigu i toplinu ruku iz Federacije, onih koji su u dijaspori, a najveću toplinu smo osjetili od onih ljudi koji žive na ovom području. Njihove oči nama su značile i ozračje i vjeru da Islamska zajednica može odgovoriti svim izazovima. – izjavio je muftija Abdibegović.
Foto: Mina Foto: Mina
Direktor Medrese Muris Spahić izjavio je da su Banjalučani danas ponosni na ovaj događaj, te da je njihova podrška, ali i podrška drugih muslimana i dijaspore, neizostavan dio čitavog projekta.
– Medresa dijeli iste ciljeve drugih medresa u BiH, s tim da zadržava svoju specifičnost, jer je prva na području manjeg entiteta. Hvala dragom bogu, nismo imali i nemamo nikakvih političkih problema – dodao je Spahić.
Podsjetio je da je Medresa „Reis Ibrahim ef. Maglajlić“ sedma medresa Islamske zajednice na području BiH, te da je opremljena pametnim tablama i projektorima.
– Svaki učenik je od Islamske zajednice, osim udžbenika i simboličnih poklona, dobio i nov laptop – dodao je direktor Spahić. Današnja medresa je ime dobila po reisu-l-ulemi Islamske zajednice hafizu Ibrahimu ef. Maglajliću, koji je rođen u Banjaluci, a funkciju petog po redu reisu-l-uleme obnašao je u vrijeme prve Jugoslavije od 1930. do 1936. godine.
Izvor: Srpskainfo