Sve više ljudi na bolovanju

Zaposleni u Republici Srpskoj su tokom prošle godine na bolovanju bili ukupno 717.808 dana, što je za 10.724 dana više nego godinu prije.
Podatke je publikovao Zavod za statistiku RS, a izvor im je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Ovoliki rast privremenog odsustva sa posla je zbog pandemije, odnosno bolovanja zbog infekcije izazvane novim virusom korona ili zbog izolacije kao kontakta.

Istovremeno, tokom prošle godine bilo je otvoreno 14.203 bolovanja, a godinu prije 13.898.

Naknadu za vrijeme bolovanja do 30 dana snosi poslodavac, a za više od mjesec dana naknadu isplaćuje Fond zdravstvenog osiguranja RS. Upravo je Fond isplatio oko 17,5 miliona KM prošle godine za naknade.

Rukovodilac Odjeljenja za kontrolu primarne zdravstvene zaštite u FZO Srpske Dobriša Radić rekao je da je i ovoj godini povećan broj bolovanja i da svaki mjesec u prosjeku bude otvoreno oko 20.100 bolovanja.
– Više je osiguranika na bolovanju do 30 dana – istakao je Radić.
Po njegovim riječima, radnici su najčešće na bolovanju zbog različitih povreda, zatim kardiovaskularnih oboljenja, karcinoma, ali i zbog infekcije izazvane virusom korona.

Istovremeno, Fondu zdravstenog osiguranja RS ove godine obratilo se 98 poslodavaca sa zahtjevom za provjeru opravdanosti bolovanja za ukupno 276 radnika. U 23 slučaja utvrđene su nepravilnosti.

Radić kaže da su zbog toga uglavnom umanjene tranše javnim zdravstvenim ustanovama.

– Postoje jasne procedure za kontrole otvorenih bolovanja. Kada utvrdimo nepravilnost kod ljekara porodične medicine, ne možemo njega kazniti kao pojedinca jer ugovor imamo sa zdravstvenom ustanovom i to znači da toj zdravstvenoj ustanovi umanjujemo tranšu otprilike do 5.000 KM na mjesečnom nivou – objasnio je Radić.
OSIGURANICI I PRAVA
Na kraju septembra ove godine je bilo oko 919.000 osiguranika zdravstvenog osiguranja.
Aktivnih osiguranika je 869.221 odnosno za toliko njih se plaća zdravstveno osiguranje.
Podaci zaključno sa 30. septembrom pokazuju da u redovnoj situaciji oni za koje se doprinosi ne uplaćuju nemaju pravo na zdravstveno osiguranje, a takvih je više od 50.300.
Međutim, od kada je proglašena pandemija, od marta 2020. godine, Fond finansira zdravstvene usluge za sve građane.

Izvor: Srpskainfo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI