Stanivuković: Prvi udar na budžet i Banju Luku

Gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković, reagovao je na dostavljeni amandman Kluba odbornika SNSD kojim se predviđa smanjenje stope na porez na nepokretnosti, čime bi gradski budžet u ovoj godini bio manji za četiri miliona maraka.

On je ovaj potez okarakterisao kao prvi otvoreni napad na Banju Luku i njene građane.

Stanivuvković je ocijenio da je riječ o nesistemskom prijedlogu koji je za Grad apsolutno neprihvatljiv i pozvao one koji su dali ovaj prijedlog da od njega odustanu.

– Danas smo dobili amandman o promjeni poreske stope na nepokretnosti koja za Banju Luku znači četiri miliona maraka manje u budžetu. Samim tim, podrška za Dom zdravlja, za besplatne udžbenike ili bilo koju drugu razvojnu komponentu nije moguća – naglasio je gradonačelnik.

On je dodao da predloženi amandman djeluje bajkovito, ali da on, zapravo, znači samo olakšice za bogate.

Stanivuković je podsjetio da je poreska stopa ista od 2015. godine i upitao otkud da se sada, odjednom, predlaže drugo rješenje i to samo u Banjoj Luci.

– Kada uđete u suštinu, shvatite da će olakšice imati samo bogati odnosno oni koji imaju najveće nekretnine, jer oni koji imaju stan do 50, čak i porodice koje imaju stan do 80 kvadrata, već ne plaćaju ovaj porez. SNSD, koji je predložio ovaj amandman, postaje „obrnuti Robin Hud“, dakle i dalje pomažu bogate, a oni koji najmanje imaju, za njih nema interesa – rekao je Stanivuković.

Dodaje da, vlasnik kuće od 100 kvadratnih metara, na osnovu ovog prijedloga, ima olakšicu od samo 2,5 KM, dok bi neko ko ima 4 ili 5 stanova imamo olakšice od 1.000 KM na godišnjem nivou, dok Grad gubi četiri miliona.

– Obrazloženje da je to zbog pandemije ne stoji i pitamo zašto se ovo predlaže samo u Banjoj Luci. Kakav budžet nasljeđujemo, luksuz je izgubiti i 40.000 KM, a četiri miliona predstavlja pravi ekonomski genocid – poručio je Stanivuković.
Savjetnik gradonačelnika za ekonomske i međunarodne projekte, Bojan Kresojević, rekao je da je ovo jedna od najizazovnijih godina kada je u pitanju kreiranje budžeta, još od 2007. godine.

On je istakao da je porez na nepokretnost posljednji instrument o kojem bi trebalo razmišljati kada je u pitanju reakcija na pandemiju. Kresojević je objasnio da četiri miliona maraka manje u budžetu znači i 25 odsto manje za socijalna davanja, za Dom zdravlja….

– Smatramo da nije mudro, u tom kontekstu, predlagati odluku koja će dovesti do smanjenja prihoda u budžetu Grada. Za sada nije poznato da je ijedna lokalna zajednica ili država, pribjegla smanjenju svojih prihoda u uslovima pandemije. Smanjiti porez bogatima, a nikakvu olakšicu ne učiniti onima koji su najugroženiji je suoprotno logici. Smatramo da su subvencije instrumenti kojima treba djelovati, a nikako porez na nepokretnosti. Imamo i analizu MMF-a koja kaže da se i oni zalažu za povećanje progresivnog oporezivanja, a to znači – uzeti više od onih koji imaju, a olakšati onima koji imaju manje ili su ugroženi – naveo je Kresojević i pozvao stručnjake da daju svoje mišljenje o prijedlogu da se smanji porez na nepokretnosti.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: