Upravni odbor “Krajina osiguranja” razriješio je, bez obrazloženja, direktora ove osiguravajuće kuće Elmedina Đuzela i za vršioca dužnosti imenovao dosadašnju šeficu računovodstva Miru Teodorović, saznaje poslovni portal CAPITAL.
Teodorović je, prema našim izvorima, na čelu računovodstva “Krajina osiguranja” od maja ove godine radila bez adekvatne licence.
Informaciju da je UO odluku o razrešenju donio na sjednici održanoj u četvrtak za CAPITAL je potvrdio i Đuzel, navodeći da će u narednih mjesec dana biti u tehničkom mandatu, dok konačno rješenje po odluci UO ne donese Agencija za osiguranje Republike Srpske.
Đuzel, koji je na čelu “Krajina osiguranja” od 25. marta ove godine, krajem novembra je, zbog negativnih finansijskih izvještaja, mandat ponudio UO, na čijem čelu je Goran Gajić, ali i Skupštini akcionara “Krajina osiguranja”, ali je to jednoglasno odbijeno.
“Razriješen sam dužnosti u četvrtak, bez ikakve najave ili pismenog ili usmenog obrazloženja. Na mjesto vršioca dužnosti direktora imenovana je Mira Teodorović. Tačno je da je u računovodstvu radila bez licence. Ponuđeno mi je da budem izvršni direktor za prodaju osiguranja. Ukoliko mi se ne dopadne plan rada nove direktorice, naravno da to neću prihvatiti”, kazao je Đuzel za CAPITAL.
Pojašnjavajući negativne finansijske izvještaje istakao je da je gubitak ove osiguravajuće kuće, zaključno sa 30. septembrom, iznosio 474.000 KM.
“Razlog gubitka su štete iz ranijeg perioda koje su stigle na naplatu po odlukama sudova. Oko 430.000 KM je likvidirano šteta samo u periodu od 30. juna do 30. septembra, što je direktan uticaj na gubitak. Ja zaista nisam kriv što niko ništa nije radio prošle godine”, naveo je Đuzel.
Đuzel je imao nepodijeljenu podršku radnika koji su u njemu vidjeli spas nakon godina lošeg poslovanja i potresa u aferi kada ih je kupio kontroverzni Naveen Aggarval.
IRB-ov UO imenovan u aprilu
Skupština akcionara “Krajina osigranja” 21. aprila razriješila je sve članove Upravnog odbora, koje je postavio Naveen Agarwal, i izabrala novi UO ispred Investiciono-razvojne banke (IRB) RS, sada većinskog akcionara sa pravom glasa.
Novi članovi UO od tada su su Gojan Gajić, Mirko Bošnjak, Nenad Đekić, Darko Milutinović i Nataša Atlagić i niko od njih nema izvršna ovlaštenja. To praktično znači da niko od članova UO ne može da upravlja imovinom “Krajina osiguranja”, što je bio slučaj dok je na čelu UO bio Naveen Agarwal.
Zadatak novog UO, kako je tada rečeno, bio je stabilizacija stanja u “Krajina osiguranju” i povećanje prihoda.
Računi odblokirani u maju
Banjalučki Osnovni sud početkom maja odblokirao je račun „Krajina osiguranja“ , nakon što je IRB RS preuzela upravu.
Situacija u ovoj osiguravajućoj kući prošle godine bila je bolja nego 2015, koju je završila sa gubitkom od 2,3 miliona KM. Nakon što je ukinuta prinudna uprava i preduzeće odblokirano, na računu Komercijalne banke nalazilo se oko 3,1 milion KM kojima su u potpunosti pokrivene tehničke rezerve.
Inače, Osnovni sud u Banjaluci blokirao je račun „Krajina osiguranja“ 17. jula prošle godine, a po zahtjevu Okružnog tužilaštva.
Računi su bili blokirani na neodređeno, kako bi u to vrijeme većinski vlasnici Aggarwal i Gupta bili spriječeni da zatraže izvršenje kontroverzne presude Okružnog suda u Trebinju i podignu sa računa društva 5,8 miliona KM.
Njih dvoje su tužili „Krajinu“ zbog, kako su tada tvrdili, netačnih informacija koje su o društvu bile navedene u prospektu prilikom emisije akcija, a koje su oni kupili. Potom su na sjednici Upravnog odbora ovog osiguranja, s obzirom da su zajedno imali većinski udio, donijeli odluku kojom „Krajina osiguranje“ priznaje sve što su oni u optužnici naveli.
Zanimljivo je da je Okružni privredni sud u Trebinju tada za manje od mjesec dana presudio u njihovu korist, a nakon što je sve izašlo na vidjelo ovim slučajem se počelo baviti i Ministarstvo unutrašnjih poslova RS koje je izuzelo kompletnu dokumentaciju iz suda u Trebinju u vezi sa tom tužbom.
Indijski dvojac je od samog preuzimanja „Krajina osiguranja“ krajem 2015. godine počinio niz nezakonitosti zbog čega su konstantno bili pod nadzorom Agencije za osiguranje RS, Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) RS, Inspektorata RS i MUP-a koji je podnio i izvještaje o počinjenom krivičnom djelu zloupotrebe položaja i pranja novca.
Agarwal traži od BiH 40 miliona dolara
Naveen Aggarval i Gupta Neete te njihova kompanija “Usha Industries” iz Nju Delhija pokrenuli su 18. septembra, arbitražni spor protiv BiH težak 40 miliona dolara tvrdeći da su prevareni prilikom kupovine akcija „Krajina osiguranja“.
U tužbenom zahtjevu Aggarwal i Gupta Neete tvrde da su netačne informacije koje su o „Krajina osiguranju“ bile navedene u prospektu prilikom emisije akcija, a koje su oni kupili.
Navode da su tek nakon kupovine saznali da je cijena akcija bila “naduvana” i da nije odgovarala stvarnom stanju. U prilog svojim tvrdnjama naveli su i da je Okružni privredni sud u Trebinju presudio u njihovu korist po tužbi koju su podnijeli protiv „Krajine“, a u kojoj su, takođe, tvrdili da informacije u prospektu nisu bile tačne.
Naveli su i da su o tome upoznali vlasti, ali da su one odgovorile serijom aktivnosti kažnjavanja s ciljem smanjenja vrijednosti njihove investicije i preusmjeravanja klijenata u konkurentska osiguravajuća društva, te uskraćujući im pravo da kao akcionari upravljaju ovim društvom.
Tvrde da je ovakvim ponašanjem vlasti prekršen Sporazum između BiH i Indije o unapređenju i zaštiti investicija te su zbog toga pokrenuli arbitražu.
„Kao direktan rezultat povrede ovog sporazuma vlasnici „Krajina osiguranja“ su imali štetu od najmanje 40 miliona dolara“, navodi se u tužbenom zahtjevu.
Izvor CAPITAL: Žana Gauk