Ukoliko se ne smanji broj polazaka ili ne nastavi određen vid subvencija funkcionisanje gradskog i prigradskog autobuskog prevoza u Banjaluci od 1. januara se stavlja pod znak pitanja, poručuju banjalučki prevoznici.
Trenutno ovaj vid javnog prevoza funkcioniše u punom kapacitetu uz pomoć subvencija grada Banjaluka, a koje će trajati do 31. decembra ove godine, pa se postavlja pitanje šta će biti nakon toga.
Upravo zbog toga su banjalučki prevoznici zatražili hitan sastanak sa predstavnicima Grada, kako bi dogovorili šta će biti dalje.
Direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić kaže da su svjesni da je u toku promjena gradonačelnika, ali da su oni bili primorani, da Odjeljenju za saobraćaj upute hitan zahtjev za sastanak.
Trenutno ovaj vid javnog prevoza funkcioniše u punom kapacitetu uz pomoć subvencija grada Banjaluka, a koje će trajati do 31. decembra ove godine, pa se postavlja pitanje šta će biti nakon toga.
Upravo zbog toga su banjalučki prevoznici zatražili hitan sastanak sa predstavnicima Grada, kako bi dogovorili šta će biti dalje.
Direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić kaže da su svjesni da je u toku promjena gradonačelnika, ali da su oni bili primorani, da Odjeljenju za saobraćaj upute hitan zahtjev za sastanak.
Prazni autobusi
– Moramo vidjeti šta će biti dalje, poslije Nove godine kada neće biti više subvencija Grada, a samim tim ni dovoljno novca za održavanje polazaka na linijama u trenutnom kapacitetu – rekao je Mijić za Srpskainfo i dodao da traže da se zadrži određen vid subvencija i da se smanji broj polazaka na određenim linijama.
Naglasio je da dosadašnje subvencije ne pokrivaju ni deset odsto gubitaka koje trpe na mjesečnom nivou, ali da bi bez njih situacija bila znatno teža.
– Od početka školske godine, konstantno svaki mjesec, bilježimo lošiju prodaju karata i manji broj putnika. Poslije 18 časova gotovo da vozimo prazne autobuse, a u punom zimskom režimu. Mi smo svjesni da postoji vakuum u vlasti i kod budžeta grada, ali smatramo da se može na nivou načelnika odjeljenja donijeti odluka o redukciji saobraćaja u vrijeme kada uopšte nema putnika. To bi nam smanjilo troškove i omogućilo da bukvalno preživimo, a da prevoz ostane, funkcioniše i da zadržimo sve linije ali da bude realno smanjen broj polazaka tamo gdije nemamo putnika – kazao je Mijić.
Dodao je da je za sada samo dobio usmeni odgovor iz nadležnog odjeljenja da čekaju dolazak novog gradonačelnika, pa da će onda razgovrati.
– Mi smatramo da nemamo vremena za čekanje i da se na takav način može ugroziti funkcionisanje našeg preduzeća. Smatramo da ni aktuelni, a ni novi gradonačelnik, nemaju ništa protiv da se redukuje saobraćaj, jer nema potrebe da vozimo na određenim polascima, a bukvalno nemamo nijednog putnika – naveo je Mijić.
“Nećemo moći raditi”
Slične informacije stižu i iz preduzeća „Pavlović turs“ iz kojeg poručuju da se i sada nalaze u teškoj situaciji a da će kada dođe školski raspust biti još gore.
– Subvencija nam je pomogla, ali i sa tim novcem situacija je vrlo teška. Od 1. oktobra imamo stalnu tendenciju pada putnika i do kraja godine ćemo se sa subvencijama nekako izvući ali postavlja se pitanje šta će biti od 1. januara. Od tog datuma sa ovakvim brojkama putnika nećemo moći raditi. Nije više pitanje hoćemo ili nećemo raditi, već je jednostavno nemoguće. Ogromni su troškovi a prihodi su nikakvi. Sadašnji prihodi su 60 odsto u odnosu na prošlu godinu i oni će pasti za pola u januaru. Znači imaćete 30 odsto prihoda a 100 odsto troškova, a to je katastrofa – objasnio je za Srpskainfo direktor ovog preduzeća Goran Starčević.
Kaže da očekuje ubrzo sastanak sa predstvnicima Grada i smatra da ima još dovoljno vremena do kraja godine da se postigne dogovor.
– Ako ne dobijemo pomoć biće nemoguće raditi. To može biti financijska ili na neki drugi način ali u svakom slučaju očekujemo pomoć – naglasio je Starčević.
Čeka se novi gradonačelnik
Načelnik Odeljenja za saobraćaj i puteve Slaviša Sandić je potvrdio da je stigao zahtjev prevoznika. Kazao je da „novi gradonačelnik treba da odluči šta dalje“, ali nije mogao precizirati kada bi se sastanak mogao održati.
Odbornici Skupštine grada su u oktobru na vanrednom zasjedanju prihvatili odluku o dodijeli 450.000 KM subvencija preduzećima koji obavljaju javni prevoz putnika na području grada.
Subvencije za prevoznike su predložene kao vid pomoći kako bi prevazišli negativne posledice izazvane epidemijom virusa korona i ta sredstva su bila namenjena za period do kraja ove godine.
Tada je najavljeno da će se o daljem vidu pomoći ovoj oblasti naknadno razgovarati.
U međuvremenu su održani lokalni izbori i Banjaluka je dobila novog gradonačelnika Draška Stanivukovića, koji još nije preuzeo funkciju.
Postavlja se pitanje kada će se taj sastanak održati, jer je do kraja godine ostalo malo više od 20 dana a novoj „postavi“ će trebati vremena da se upozna sa trenutnim stanjem i da odluče šta će po tom pitanju preduzeti.
RADNICI NA BOLOVANJU ZBOG KORONE
Banjalučki prevoznici su potvrdili da im rad dodatno otežava činjenica što je određen broj zaposlenih stalno odsutan, na bolovanju.
– Imamo veliki problem sa povećanim brojem bolovanja radnika koji su u izolaciji zbog virusa krona. U našem preduzeću imamo konstantno oko deset radnika u izolaciji, jer su zaraženi ili zbog kontakata sa oboljelim licima – kazao je direktor Autoprevoza Dejan Mijić.
On je dodao da se u svim tim slučajevima „radi o porodičnim kontaktima, te da u ovoj firmi nije došlo do širenja zaraze“.
– Zbog takvih konstantnih odsustava smo morali da zaposlimo dodatne radnike na određeno vrijeme, što nam je takođe povećalo troškove rada, tako da sada imamo više zaposlenih nego prije pojave virusa korona – kazao je Mijić.
I u Pavlović tursu su potvrdili da zbog aktuelne epidemiološke situacije uvijek imaju jedan procenat radnika koji su na bolovanju.
-Nadamo se samo da situacija neće eskalirati – kazao je direktor ovog preduzeća Goran Starčević.
Izvor: Srpskainfo