Pregledaj se, budi zdrava!

Iz svakodnevne prakse vidljivo je da je broj žena oboljelih od karcinoma dojke sve veći, a u zadnje vrijeme, za šta je dobrim dijelom odgovorna i pandemija, imamo žene koje dolaze sa uznapredovalim karcinomom, od kojih su neki i metastazirali, ističe za “Nezavisne novine” Zdenka Gojković, načelnica Klinike za onkologiju u UKC RS, povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv karcinoma dojke.

Ona je istakla da je, prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS, veliki porast broja novooboljelih od svih karcinoma, pa tako i karcinoma dojke, a kako kaže, u periodu od 2009. do 2014. godine broj novooboljelih je povećan za 25 odsto.

“Posljednji podaci su iz 2017. godine, a nakon toga je došla pandemija i nemamo novijih podataka, ali sveukupan broj novooboljelih je veći od 6.500. Ovaj broj je na godišnjem nivou veći od 600”, rekla je Gojkovićeva.

Prema njenim riječima, poenta liječenje karcinoma je da se otkrije u najranijoj fazi, jer ako se rano otkrije, onda se može i liječiti.

“Mnoge žene su tokom pandemije čekale na preglede, plašile su se ulaska u zdravstveni sistem, a znamo da je najbitnije rano otkrivanje. Osim toga, važno je da imamo skrining programe ranog otkrivanja karcinoma dojke, a zasad je mamografija označena kao dijagnostička metoda za ovaj skrining. Ipak, mora se posebno obratiti pažnja na podizanje svijesti stanovništva, tj. koliko je važan samopregled, te odlazak na pregled, a osim toga bitno je podučavati mlade djevojke kada treba da idu na preglede i tome slično”, istakla je ona.

Ističe da operacija nije prva opcija liječenja karcinoma, već terapija koja ide prije operacije, a zbog čega bi, naglašava, trebalo imati mrežu centara za dojku u Srpskoj, gdje bi se žene adekvatno zbrinjavale.

“Ne kažem da se i ovako ne zbrinjavaju, ali su to ipak ljudi koji su najviše uključeni u samu patologiju, odnosno ni oni sami ne rade, već to sve radimo na konzilijumu za dojku, u disciplinarnom timu”, naglasila je Gojkovićeva.

Suzana Kekić, predsjednica Saveza žena oboljelih od raka dojke “Iskra”, kazala je da žene nisu osviještene, te da koliko god su oni aktivni i apeluju na njih da se pregledaju, tek u oktobru se osvijeste te se trgnu i nazovu ih da odrade mamografiju, ultrazvuk i sl.

“One inače stagniraju, a nažalost sve više mladih djevojaka obolijeva od karcinoma. Sve je više djevojaka od 20 do 30 godina kod kojih su otkriveni karcinomi, tako da stalno apelujemo na samopreglede, ali i na vlast da se uvede skrining program ranog otkrivanja karcinoma, koji bi bio obavezan vid pregleda, čime bi žene dobijale poziv na mamografski pregled. To bi nam mnogo značilo, a i za državu bi bilo jeftinije, jer bolje da se plati mamografski pregled, nego da se poslije plati liječenje karcinoma koje košta više od 100.000 KM”, istakla je Kekićeva za “Nezavisne”.

Dodaje da su početkom mjeseca osvijetlili Banski dvor i Gradsku upravu Banjaluka povodom početka obilježavanja Mjeseca borbe protiv karcinoma dojke.

“U toku je akcija besplatnog ultrazvučnog pregleda dojke. Osim toga, 22. oktobra imamo u TC ‘Delta planet’ veliki humanitarni bazar za ‘Iskru’, a 24. oktobra na Trgu Krajine obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke. Takođe, tu je i naš humanitarni broj 1402, koji je aktivan cijeli mjesec”, rekla je Kekićeva.

Kako kaže, evidentni su i pomaci te bolji uslovi liječenja, a pozitivno je to da je u banjalučkom Domu zdravlja kompletna radiologija obnovljena, kao i da su svi digitalni aparati, te najbolji mamografski aparat u regiji.

Izvor: Nezavisne

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI