Novi popis stanovništva

Banjaluka, Sarajevo – BiH se nalazi pred pripremama za novi popis stanovništva, domaćinstava i stanova, a iz Republike Srpske upozoravaju da sve institucije moraju poštovati ustavne nadležnosti i podvlače da neće dozvoliti centralizaciju statističkog sistema.

Posljednji popis stanovništva u BiH 2013. godine protekao je uz velike probleme, od kojih neki još nisu riješeni, a sve je rezultiralo time da je i Srpska, nezadovoljna načinom na koji je Agencija za statistiku BiH obradila podatke, krajem 2016. godine objavila svoje.

Popisivači bi ponovo, prema posljednjim najavama, trebalo da izađu na teren 2020. i 2021. godine, a niko sa sigurnošću još ne može da kaže kako će se stvari odvijati, ali upućeni ističu da bi problema svakako moglo da bude, imajući u vidu da još nije stavljena tačka na određene nesuglasice. Jedna od njih je i istrajavanje pojedinaca na donošenju jedinstvenog zakona o statistici na nivou BiH, što nije prihvatljivo za Republiku Srpsku.

Da je taj jedinstveni zakon još u igri, pokazuje i prva verzija programa rada Agencije za statistiku BiH za narednu godinu, u kojoj su pobrojani mogući problemi i rizici koji mogu da im poremete planove, a na prvom mjestu je, kako su naveli, nepoštivanje propisanih standarda od strane entitetskih statističkih institucija u BiH.

Uticaj tog rizika na ciljeve okarakterisan je kao “visok”, vjerovatnoća nastavka “velika”, a mjera za prevazilaženje je, kako je navedeno, zakon o statistici BiH, te sporazum o primjeni jedinstvenih metodologija i jedinstvenih standarda pri izradi statističkih podataka BiH.

Iz Republike Srpske su, odgovarajući na pitanje kako će se nadležni postaviti ako se bude insistiralo na usvajanju tog zakona, posebno s aspekta nadolazećih popisa poljoprivrede i stanovništva, koji bi trebalo da budu održani 2021. godine, kazali da se zalažu da se statistički zakoni harmonizuju s pravom Evropske unije.

Pri tome se, kažu, moraju poštovati ustavna i teritorijalna organizacija u BiH sa Republikom Srpskom i FBiH, kao i nadležnosti statističkih institucija.

– Odredbe novog zakona bi morale da budu prihvaćene od strane sve tri statističke institucije i samo takav, usaglašen tekst bi mogao da se uputi u dalju zakonodavnu proceduru. Novim zakonom se ne mogu propisivati rješenja koja bi vodila daljoj centralizaciji statističkog sistema u BiH. U slučaju da se ne bude moglo postići adekvatno zakonsko rješenje ili predloženo rješenje bude štetno po statistiku Srpske, treba zadržati status kvo – kategorični su u Republičkom zavodu za statistiku.

Poljoprivreda

Posljednji puni popis poljoprivrede u tadašnjoj jugoslovenskoj Republici BiH urađen je 1961, a osam godina kasnije je bilo sprovedeno istraživanje o strukturi farmi, ali na bazi uzorka. Poljoprivredni posjedi su 1971, 1981. i 1991. bili obuhvaćeni popisom stanovništva.

Posljednjih mjeseci iz Srpske je ukazivano da nema potrebe za usvajanjem zakona o poljoprivredi na nivou BiH, na čemu istrajavaju u Agenciji za statistiku i Federalnom zavodu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: