Neradna nedjelja usvojena u još dvije opštine

Neradna nedjelja jedno je od predizbornih obećanja kandidata u Banjaluci. Iako je ova inicijativa aktuelna unazad nekoliko godina u najvećem gradu RS, za sada je zaživjela samo u Bijeljini, a uskoro će i u Kotor Varošu i Istočnoj Ilidži.
Juče su odbornici u Kotor Varošu i Istočnoj Ilidži usvojili odluku o neradnoj nedjelji, a u Bijeljini je ona na snazi od 2021. godine.

Iako su se neki bijeljinski privrednici usprotivili ovoj odluci navodeći da smanjuje promet, gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović poručio je da ona ostaje na snazi dok je god on na čelu grada.

“E pa da vam odgovorim – mi u Semberiji znamo za nešto skuplje od para i dok god traje moj mandat priča sa neradnom nedjeljom je završena. Ne morate se plašiti jer ja lično nikada neću predložiti ukidanje neradne nedjelje. Morate znati i da nismo u gubicima već naprotiv i nije bilo nikakvih masovnih otpuštanja, radi se o klasičnom spinovanju javnosti”, rekao je Petrović.

Inicijativu o uvođenju neradne nedjelje u najvećem gradu Srpske pokrenuo je aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković, ali je ona nekoliko puta odbijena u Skupštini grada, te je sve ostalo na neispunjenom obećanju.

Pitanje je ponovo aktuelizovano u predizbornim programima političkih partija kao što su Narodni front, PDP i SDS.
Takođe, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je prije nekoliko dana utvrdila Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini, kojim je, između ostalog, planirano da nedjelja bude neradna za radnike u trgovini.

U Republici Srpskoj inicijativu za zabranu rada nedjeljom je krajem 2018. godine pokrenuo Sindikat trgovine, turizma i ugostiteljstva RS. Anketa među trgovcima, sindikalcima i radnicima pokazala da 95 odsto ispitanika smatra da nedjeljom trgovine treba da budu zatvorene.

Iz Privredne komore RS tvrde da je zahtjev za zabranu rada nedjeljom “populistička priča”, koja bi nanijela štetu značajnom dijelu privrede, pogotovo u pograničnim mjestima i u Banjaluci, gdje vikend turizam podrazumijeva i šoping. Procjene u Banjaluci navodno pokazuju da bi oko 600 radnika ostalo bez posla.

Izvor: Mondo

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI