Nema više ubijanja medvjeda!

Prinudni odstrel medvjeda i drugih divljih životinja koje ugrožavaju stanovnike i imovinu u Republici Srpskoj uskoro bi trebalo da postane prošlost.Nabavljena puška za uspavljivanje divljači.

Međutim da bi se počelo sa korišćenjem ove puške,  potrebno je formirati interventni tim, koji će činiti predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, veterinari, lovci i drugi stručnjaci. Potrebno je da članovi ovog tima prođu i neophodnu obuku za rukovanje puškom. Riječ je o najmodernijoj pušci sa dvije cijevi, vrijednoj 4.000 KM, dok je čitav projekat za stavljanje u upotrebu ovog oružja koštao 15.000 maraka, od čega je Ministarstvo učestvovalo sa 12.000 KM.U Ministarstvu kažu da su još prošle godine izdvojili novac da bi podržali projekat Lovačkog saveza RS za nabavku puške za uspavljivanje divljači.

“Lovački savez Srpske, koji je zadužen da predloži lovce koji bi bili u interventnom timu za zbrinjavanje divljih životinja, sproveo je proceduru javne nabavke za pušku i izabrao dobavljača”, kazali su u Ministarstvu.

Prema riječima predsjednika Lovačkog saveza RS Save Minića uz pušku je nabavljen i set opreme.

“Interventni tim koji će koristiti ovu pušku pokrivaće čitavu RS. Imaće na raspolaganju i kavez u koji će biti smještena divljač. Taj kavez moći će da se prevozi vozilom Lovačkog saveza”, rekao je Minić.

Dodao je da će pušku primijeniti kad god to bude moguće, a sve da­ ne bi došlo do prinudnog odstrela divljači.

“Ova puška, koja je došla iz Danske, osim za odstrel, biće korišćena i u naučne svrhe. Ima jedan projekat, koji ćemo pokušati naredne godine realizovati, a to je obilježavanje medvjeda ugradnjom čipova i praćenjem njihovog kretanja”, kazao je Minić i dodao da je to izuzetno značajno, posebno zbog posljednjih slučajeva napada medvjeda na ljude i imovinu.

Nabavku puške za uspavljivanje divljači pozdravili su i stanovnici Srpske, a jedan od njih je i Banjalučanin Slavko Radić, koji kaže da su nadležni pušku mogli i ranije da kupe.

“Da su to učinili prije nekoliko godina, stanovnici prigradski naselja i sela danas ne bi imali veću štetu na imovini” kazao je Radić.

Samo su na području Banjaluke za nepune dvije godine prinudno odstrijeljena dva medvjeda, jer su ugrožavala imovinu i bezbjednost stanovnika. Prije nešto manje od dvije godine u Banjaluci je odstrijeljen medvjed koji se spustio u naselje Lazarevo, dok je posljednji slučaj bio prije nekoliko dana u Rekavicama, gdje je ova zvijer, koja je zakonom zaštićena, napala mještanina Milu Kasapovića.

Izvor: GlasSrpske

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar:
PODIJELI