Nasilje u porodici tretirati i sankcionisati isključivo kao krivično djelo

 

“Nasilje u porodici se mora tretirati i sankcionisati isključivo kao krivično djelo, dvostruka inkriminacija nasilja u porodici – kao prekršaj i kao krivično djelo, što je slučaj u Republici Srpskoj – ne korespondira sa međunarodnim standardima”, rekla je predstavnica Helsinškog parlamenta građana Banja Luka Zvijezdana Marković na radionici „Izvještavanje o temi rodno zasnovanog nasilja“, koja je održana u Banjaluci.

Marković je istakla finansijske probleme sigurnih kuća u RS kojima se sredstva dodjeljuju iz entitetskog i općinskih budžeta: “Novac se izdvaja na osnovu broja lica koja su korisnici sigurne kuće, a alokacije često kasne što pokazuje da problem rodno zasnovanog nasilja nije institucionalno prepoznat kao društveno važan”.

Na jednodnevnom treningu predstavljen je društveni, institucionalni i zakonski kontekst za tretiranje rodno zasnovanog nasilja u BiH te koji su oblici nasilja nad ženama i djevojčicama najzastupljeniji u zemlji.

Novinarka i aktivistica Milkica Milojević rekla je kako “rodno zasnovano nasilje nije medijski nevidljivo, ali ono što je problem jeste često izvještavanje o ovoj temi kroz kliše crne hronike”, te dodala kako je ključna novinarska uloga “dekonstrukcija stereotipa kroz otvaranje tabu tema unutar javnog govora, ali  i preispitivanje odgovornosti institucija“.

Izvršna direktorica Vijeća za štampu Ljiljana Zurovac govorila je o etičkom kodeksu za novinare i preporukama za izvještavanje o rodnim sadržajima, te o novinarskom pristupu pri intervjuisanju osoba koje su preživjele nasilje.

“Javna diskusija o nasilju nad ženama i djevojčicama u BiH još uvijek je na neki način tabu tema. Osobe koje su preživjele rodno zasnovano nasilje često su izložene dodatnoj viktimizaciji i osudi sredine zbog neprofesionalnog i površnog medijskog izvještavanja”, rekla je Zurovac.

PR iz Asocijacije XY Dajana Pašić predstavila je konkurs za novinarsku nagradu za istraživačke teme o rodno zasnovanom nasilju, koji je objavljen na web stranicama Asocijacije XY i Udruženja BHN.

Radionica za novinare/ke, urednike/ce i blogere/ke, koja je okupila učesnike i učesnice iz medijskih kuća iz Banjaluke i regije, kao i predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Caritasa i nevladine organizacije “Udružene Žene” Banjaluka, održana je u okviru projekta „Isključimo nasilje – Mediji protiv nasilja nad ženama“, koji realizira Udruženje/udruga BH novinari uz podršku UN Women ureda u BiH i Švedske međunarodne agencije za razvoj i saradnju (Sida).

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: