Nakon Radojičića i Stanivuković “slijep” na probleme stanara u Nikole Pašića

Stanari banjalučke ulice Nikole Pašića se već 3,5 godine bore za svoje pravo na miran život

Stanari zgrade u banjalučkoj ulici Nikole Pašića 16 i 18 već tri i po godine pokušavaju skrenuti pažnju nadležnih ustanova i javnosti na buku i galamu ispod svojih prozora i tokom noći te ugrožavanje javnog reda i mira, sigurnosti, ljudskih prava, kao i kulture stanovanja. Njihovi višegodišnji problemi uzrokovani su postupanjem pekare Marčelo koja je jedini objekat u Banjaluci kojem je, iako se nalazi u sklopu stambene zgrade, omogućeno da radi 24 sata dnevno, i to mimo svih važećih propisa koji regulišu radno vrijeme i kućni red u zgradama, ali i drugih propisa, a posebno propisa o zaštiti životne sredine.

Poručujući da ne odustaju od borbe za pravo na normalan život u svojim domovima, uputili su nove dopise nadležnim ustanovama, obavještavajući i podnoseći predstavke nadležnima kako bi ih zaštitili i kako bi zaštitili pravilnu primjenu propisa, a posebno gradskoj Komunalnoj policiji, Tržišnoj inspekciji, Ekološkoj inspekciji, Kancelariji gradonačelniku, Odjeljenju za inspekcije Grada, Inspektoratu Republike Srpske, Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, ali i Ombudsmana za ljudska prava BiH. Pored navedenih adresa, o posljedicama rada Marčela koje se odnose na kršenje javnog reda i mira i saobraćajnih propisa je obaviještena i Policijska stanica Centar, ističući da je potrebno da se vrše pojačane kontrole na ovoj adresi, pogotovo u noćnim satima.
U odgovoru koji su dobili od Inspektorata Republike Srpske navedeno je da su upoznati s ovim problemom i da je on dodijeljen glavnim inspektorima, dok su iz policije obaviješteni da patrole već neko vrijeme imaju zadatak da obilaze lokalitet u noćnim satima zbog konstantnih žalbi građana i velikog broja saobraćajnih prekršaja i remećenja javnog reda i mira na toj lokaciji.

“Nastavljamo ukazivati na brojne nepravilnosti i skupljati argumente u našu korist (preporuke ombudsmana, presude suda u upravnom sporu, mišljenje eksperata iz ove oblasti koje potvrđuje sve naše stavove) u nadi da će reagovati nadležne službe, a tu prvenstveno mislimo na gradske organe vlasti”, poručuju stanari preko punomoćnika Zajednice etažnih vlasnika (ZEV) koji ih zastupaju. Kako kažu, uprkos veoma jasnoj situaciji, pravilna primjena propisa sve ovo vrijeme izostaje, te su oni ti koji trpe najviše.
Nije svejedno kad ne možete spavati od buke, kada se ne osjećate sigurno u okolini svoje zgrade

Objašnjavaju da nikome nije svejedno što jedan takav objekat radi u njihovoj zgradi 24 sata dnevno i da to smeta normalnom odvijanju života stanara, posebno noću kada mnogi od njih od buke ne mogu spavati, otvoriti prozore ili kada im pijani gosti pekare koji se skupljaju ispred objekta uriniraju po zgradi, zvone na interfon i slično. Podsjećaju i da je u blizini pekare krajem 2018. godine jedan mladić tragično stradao nakon noćnog izlaska u sukobu koji je počeo upravo u tom objektu.

Najodgovornijim za neadekvatnu reakciju i osjećaj da se ignorišu prava građana i interes zajednice u kojoj žive smatraju tri gradska organa: Odjeljenje za prostorno uređenje Grada Banjaluke, Tržišnu inspekciju i Komunalnu policiju. Prve, jer vlasniku pekare konstantno izdaju ekološku dozvolu bez mjere skraćenja radnog vremena koja je, kako tvrde stanari, prijeko potrebna i neophodna, te u praksi postoje slučajevi gdje su takve mjere već izricane. Druge, jer su nadležni za primjenu propisa o trgovini i preduzetništvu, te propisa o radnom vremenu, kao i kućnom redu koji se grubo krše sve ove godine, a inspekcija ništa ne preduzima. Treće, jer su nadležni za primjenu propisa o radnom vremenu i kućnom redu koji se ovdje najgrublje krše. Ono što dodatno negativno karakteriše praksu preduzetnika u objektu je to da Marčelo u svim svojim objektima koji postoje u stambenim zgradama, pa tako npr. u objektu koji se nalazi u Aleji sv. Save, ne radi noću neograničeno, dok u zgradi u ulici Nikole Pašića to uporno čini. Motiv za ovakvo postupanje može biti samo inat stanarima i ZEV-u kome ni osnovne troškove održavanja zgrade već godinama ne plaća. Najgore od svega je što u ovome ima podršku gradskih organa koji ništa ne preduzimaju kako bi spriječili ovo bezakonje.

Stanari i vlasnici poslovnih prostora na ovoj adresi su još u februaru 2018. godine potpisali i peticiju te je nebrojeno puta podnosili nadležnim organima, ali ona nije polučila nikakav rezultat.

Vjera u sudsku vlast
Objašnjavajući šta je sve do sada učinjeno u ovom slučaju, advokati stanara navode: “U ovoj borbi postoje tri najveća fronta – sporna ekološka dozvola, sporna građevinska dozvola i sporan rad u neograničenom radnom vremenu. Kad je riječ o ekološkoj dozvoli, rad pekare uzrokuje prekomjernu buku, prljavštinu i oštećenja zgrade, a Okružni sud Banjaluka je presudom u upravnom sporu potvrdio praktično sve naše navode o ovim nepravilnostima. Uprkos tome, ništa nije učinjeno, već je Grad donio odluku gotovo identičnu ranijoj, zbog čega mi pripremamo novu tužbu kojom ćemo ukazati na sve ponovljene nepravilnost, kao i krivične prijave protiv odgovornih”.
Kad je riječ o građevinskoj dozvoli, ovdje se vodi postupak vezan uz izdavanje naknadne građevinske dozvole za objekat.

“Tom dozvolom promijenjena je namjena poslovnog prostora iz prodavnice u pekaru i to nezakonito, bez potrebnih saglasnosti kupaca stanova i poslovnih prostora u zgradi”, ističu advokati. I ovdje su stanari uložili pravne lijekove, ukazujući na propuste i protivljenje propisima koji su evidentni i u slučaju neograničenog radnog vremena pekare.
Ombudsman je potvrdio u cjelini stavove stanara, a i u presudama Okružnog suda se nalaze pozitivni stavovi koji im idu u prilog. Uz njih su i fakultetski profesori koji su eksperti upravo iz ove oblasti i koji su u svome mišljenju po ovom pitanju jasno ukazali da Marčelo nikako ne može raditi neograničeno radno vrijeme, kao i rezultati mjerenja ovlaštenog instituta iz Banjaluke koji potvrđuju da je buka na licu mjesta prekomjerna, te Marčelu u tom pogledu daju negativnu ocjenu.

Isfrustrirani stanari godinama prikupljaju i dokaze o uznemiravanju i nakon 22 sata, iako to po Odluci o kućnom redu u stambenim zgradama nije dozvoljeno, a u svojoj pravnoj borbi za normalan život najviše nade polažu u sudsku vlast. Poručuju da ih dosadašnja praksa drugih institucija ne ohrabruje, ali da su s ciljem zaštite svojih interesa spremni da u ovu priču uključe i sve druge faktore koji bi mogli uticati na ispravno postupanje i konačni prestanak ignorisanja prava građana ulice Nikole Pašića 16 i 18.

Pismo iz Centra! Pekar je jači od zakona, Uprave grada Banjaluka ali i Delta Planeta

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije BLmojgrad portala. Ostavite komentar: