Najavljena izmjena režima saobraćaja u centru Banjlaluke izazvala je podijeljena mišljenja kod građana, taksista, prevoznika, ali i stanara u zgradama u strogom centru grada.
Saobraćaj u Ulici Kralja Petra I Karađorđevića će se odvijati od Zgrade Vlade RS ka Ekvatoru, a duž ulica Kninska-Vidovdanska-Prvog krajiškog korpusa će se odvijati u suprotnom smjeru, uz obilježavanje biciklističkih traka na kolovozu i tzv „žutih traka“ za vozila javnog prevoza i taksi vozila.
Banjalučani su već godinama svjedoci pojačane frekvencije samih vozila i gužvi koje se često formiraju u užem centru grada, a upravo bi se uvođenjem jednosmjernih ulica trebalo stati u kraj svakodnevnim gužvama. Ali, da li je to zapravo tako?
Vozač Andrija R. priča da mu je muka svakodnevnih gužvi u Banjaluci, ali da trenutno ne vidi rješenje da će i jednosmjerni saobraćaj pomoći u rješavanju problema. Priča da mu je dovoljan dokaz to kada se zatvori glavna ulica, kolika je blokada u saobraćaju.
– Nije mi prvo jasno kako će taj novi koncept saobraćaja izgledati jer sam pretražio apsolutno sve i nisam uspio pronaći nikakve informacije. Ali, i da se uvede sve novo, mi nemamo alternativnih pravaca. Možda je neko rješenje da se više koristi javni prevoz, bicikli i ostala prevozna sredstva, ali i to je upitno – ističe Andrija.
Kristina P. koja živi u užem centru grada smatra da jednosmjerni saobraćaj neće uroditi plodom kada su u pitanju gužve.
– Živim u blizini dijela gdje će se uvesti jednosmjerni saobraćaj i koristim i taksi i gradski prevoz po potrebi. Iskreno, ne vidim da će jednosmjerni saobraćaj išta popraviti. Nama treba prvo mijenjati mentalitet da naučimo koristiti biciklo i druga alternativna rješenja po pitanju prevoza. Ovo kako je najavljen novi koncept saobraćaja samo će dodatno zbuniti sve – priča ona.
A one koji su stalno na ulicama Banjaluke, bar prema riječima predsjednika Udruženja taksista i predsjednika poslodavaca saobraćaja i veza Republike Srpske niko nije ni pitao kada je u pitanju novi koncept saobraćaja.
Dejan Mijić, direktor “Autoprevoza GS” i predsjednik Udruženja poslodavaca saobraćaja i veza RS ističe da suština saobraćajnih gužvi nije samo centar grada nego i ostatak Banjaluke gdje prolazi veliki broj automobila i vozila javnog prevoza.
– Mislim da se puno više mora uraditi na prigradskim odnosno pomoćnim pravcima koji se ulijevaju u glavne pravce i tu nastaju saobraćajne gužve. Mi koji se svakodnevno vozimo i javnim prevozom i vozilima znamo da su pravci Stara cesta – Trnska na ulazu u Banjaluku jako opterećeni. Tranzit od Prijedorske petlje je isto tako opterećen. Kod kružnog toka oko Lesnine je isto velika gužva i mislim da se na tome treba više poraditi. Najveći problem danas je to što su gradske ulice postale tranzit i zbog toga se stvaraju ogromne gužve. Ja nažalost ne mogu da komentarišem nešto više jer nisam upoznat nikako sa rešenjem koji je predstavljen ranije kada je u pitanju jednosmerni saobraćaj – ističe Mijić.
Predsjednik Udruženja taksista Dragan Purišić kaže da ne može reći ništa konkretno dok se ne krene sa realizacijom jednosmjernog saobraćaja u Banjaluci.
– Mislim da bi saobraćajni inženjeri koji rade to sve, trebali da prenesu iskustva iz drugih većih gradova gde jednosmerni saobraćaj funkcioniše unazad godinama. Što se tiče taksi službi, biće problematičan najviše dolazak na adrese jer se treba puno kružiti. Ono što nas najviše interesuje je pitanje gde će biti stajališta za taksi službe. Izgubili smo nekoliko stajališta u centru grada. Teško je o bilo čemu pričati dok ne vidimo tačno šta će to novo donijeti i kako će se realizovati sam saobraćaj. Nas niko nije ni konsultovao niti pitao o ovome – priča Purišić
Izvor: Srpskainfo