Pomilovanje se ne može dati za krivična djela genocida, ratnog zločina, zločina protiv čovječnosti, niti za obljubu sa djetetom mlađim od 15 godina, iskorištavanje djece za pornografiju, navođenje djeteta na prostituciju, niti za osuđene za terorizam.
Stoji to u Nacrtu zakona o pomilovanju koji je utvrdila Vlada Srpske.
Pomilovanje osuđenim osobama daje predsjednik Republike Srpske za krivične sankcije koje izriče sud u Republici Srpskoj. Zakonom je predviđeno potpuno ili djelimično oslobađanje od izvršenja kazne, zamjena izrečene kazne blažom ili uslovnom osudom, brisanje osude ili smanjenje kazne.
-Pomilovanjem se ne može ukinuti niti izreći kraće trajanje mjere bezbjednosti obavezno psihijatrijsko liječenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, obavezno psihijatrijsko liječenje na slobodi, obavezno liječenje od zavisnosti, zabrana približavanja i komunikacije sa određenim licem, obavezan psihosocijalni tretman, kao i udaljenje iz zajedničkog domaćinstva – navodi se u nacrtu.
Kako se dodaje, postupak za pomilovanje pokreće se tako što molbu podnosi osuđenik.
-Pored osuđene osobe, molbu mogu podnijeti i zakonski zastupnik, bračni, odnosno vanbračni supružnik, srodnici po krvi u pravoj liniji, brat, sestra, usvojilac ili usvojenik osuđenika – navodi se u nacrtu.
Kada je u pitanju brisanje odslužene kazne, ono se ne odnosi na osude za krivično djelo učinjeno na štetu polnog integriteta djeteta. Pomilovanje se ne može dati ni osobi koja je osuđena na kaznu doživotnog zatvora prije nego što je izdržalo kaznu od 25 godina zatvora.
Molba za pomilovanje se podnosi Ministarstvu pravde, a ako je podnesena drugom organu ili ustanovi za izvršenje krivičnih i prekršajnih sankcija (zatvoru), ta ustanova ju je dužna odmah dostaviti resornom ministarstvu i o tome obavijestiti podnosioca.
-Ustanova je dužna da uz molbu dostavi izvještaj o fizičkom i psihičkom stanju i ponašanju osuđenog lica, uključujući i druge podatke koji bi mogli biti značajni za postupanje po molbi – istaknuto je u nacrtu.
Ukoliko ne odbaci molbu, Ministarstvo se obraća zatvoru i sudu koji je vodio prvostepeni postupak i od njih traži podatke koji mogu biti od značaja za sastavljanje izvještaja o molbi. Radi efikasnijeg postupanja po molbama za pomilovanje, ministar pravde imenuje Komisiju za pomilovanje, koja ima pet članova, koju čine jedan predstavnik Ministarstva i četiri nezavisna člana.
Komisija je zadužena da sastavi izvještaj o molbi. Ministarstvo potom dostavlja predsjedniku Srpske molbu zajedno sa izvještajem te komisije.
-Molba se može ponoviti nakon isteka jedne godine od dana posljednje odluke o molbi, a ako je izrečena kazna zatvora koja ne prelazi jednu godinu ili blaža kazna, molba se može ponoviti nakon šest mjeseci od dana posljednje odluke. Kada je izrečena kazna doživotnog zatvora, nova molba se može podnijeti tek nakon isteka tri godine od dana donošenja posljednje odluke o molbi – ističe se u Nacrtu zakona o pomilovanju, koji je utvrdila Vlada Srpske.
U obrazloženju tog nacrta, između ostalog, navodi se da su njime precizirane nadležnosti i rad Komisije za pomilovanje, a proširuje se i krug krivičnih djela za koja se ne može izreći pomilovanje.
Izvor: Srpskainfo