Nacrtom budžeta Grada za 2021. godinu, o kojem je u toku rasprava na sjednici Skupštine grada, predložen budžetski okvir je 149,4 miliona KM.
Za Dom zdravlja, uz 310.000 KM planiranih kroz Nacrt, biće obezbijeđeno još 320.000 KM kroz prijedlog budžeta, a kroz planirani rebalans i dodatni iznos koji je potreban ovoj ustanovi za nesmetano funkcionisanje.
Za besplatne udžbenike učenicima, Nacrtom je planiran početni iznos od 350.000 KM, a tokom godine će se kroz uštede obezbijediti cijeli potrebni iznos.
Potvrdila je ovo tokom predstavljanja Nacrta budžeta Božana Šljivar, savjetnik u Kabinetu gradonačelnika.
Ona je istakla da je u toku izrada programa ušteda, kako kratkoročnih tako i dugoročnih, od kojih su neke već identifikovane kroz ovaj Nacrt.
Kada je riječ o stavci ličnih primanja za zaposlene u administraciji i gradskim ustanovama, ta stavka je u masi veća za 2,3 odsto, ali smanjeni su izdaci kod Gradske uprave za 350.000 KM zbog reorganizacije koja se planira, a povećani su kod Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje zbog novih vrtića, kod dvorane Borik i kod Centra za razvoj poljoprivrede i sela zbog Krajiške i Hercegovačke kuće zbog novih zaposlenih.
Takođe umanjenja su i kod rashoda za stručne usluge za 8 odsto, za režijski materijal, te za troškove za mobilne telefone.
Nacrtom budžeta i dalje su predviđene subvencije za privredu i za razvoj poslovnih zona, a neće izostati ni podrška socijalno ugroženim kategorijama, boračkoj populaciji, te za stipendije učenicima i studentima.
-Budžet odražava stvarne finansijske mogućnosti Grada u ovom kriznom periodu, omugaćava finansiranje svih zakonskih obaveza, podržava započete projekte što smatram odgovornim kako prema građanima tako i prema kreditorima i poslovnoj zajednici, dok su obezbijeđena i početna sredstava za nove prioritete – naglasila je ona.
Precizirala je da je planirano uvećanje poreskih i neporeskih prihoda za 7,5 odsto ili za oko osam miliona KM.
-Poreski prihodi su u istom iznosu kao prošle godine, ali ćemo svakako pratiti njihove ostvarenje posebno u dijelu PDV kao najzančajnijeg prihoda Grada pa će se eventualne korekcije izvršiti kroz rebalans. Kod neporeskih prihoda očekujemo rast od osam odsto imajući u vidu, prije svega, izvršenje za 2020. godinu koje je povoljno, a očekuje se i određena stabilizacija ekonomskih prilika do kraja godine – navela je ona.
Procjena je, kako je rekla, da će grantovi biti udvostručeni i da će iznositi oko 1, 33 miliona KM, a radi se o grantovima iz pet projekata međunarodne saradnje i o grantu EBRD-a za projekte vodosnabdijevanja.
– Međutim sva ova pozitivna povećanja biće umanjena za različite druge negativne trendove, koje očekujemo kod primitka i prihoda. Između ostalog, nisu planirana sredstva od četiri miliona KM, koje smo imali prošle godine od Vlade RS iz Fonda solidarnosti za saniranje negativnih posljedica na budžete lokalnih zajednica. Takođe primici od finansijske imovine su manji jer nije poznato koliku će dobit ostvariti Eko toplane u 2020. godini i da li će tokom godine osnivaču po tom osnovu biti doznačena sredstva. Ostali primici se takođe očekuju u manjem obimu, posebno oni koji se odnose na povrat PDV-a – pojasnila je Šljivar.
Napomenula je da treba imati u vidu da su u rebalansu prošle godine bila uključena sredstava suficita i neutrošena namjenska sredstva od čak 8,6 miliona KM, a da li će biti suficita – ostaje da se vidi do rebalansa.
Što se tiče zaduženja, primici po ovom osnovu su manji za 20 odsto ili 4,3 miliona KM.
-U 2020. godini imali smo emisiju obveznica, koje je u tom trenutku kompenzovalo pad prihoda usljed pandemije korona virusa. Ove godine ne planiramo nikakvo dugoročno zaduživanje, osim kratkoročnog – rekla je Šljivareva.
Kod rashoda najveća stavka su tekući rashodi, koji su kao i do sada 95 miliona KM, gdje je planirano umanjenje za oko četiri odsto. Transferi su na otprilike na istom nivou kao i lani, a budžetska rezerva je oko 600.000 KM.
-Na anuitete će otići 15, 7 miliona KM što je za oko 45 odsto više u odnosu na prošlu godinu – navela je ona.
Za kapitalna ulaganja planirano je 20 miliona KM, a kako je rekla Šljivar – eventualna povećanja mogu biti iz suficita, zatim iz granta EBRD-a za projekat „Voda 3“ i kroz eventualne nove uštede.