Do kraja oktobra aktivan je humanitarni broj 1416 putem kojeg možete donirati jednu marku za rad javne kuhinje “Obrok ljubavi” u banjalučkom naselju Obilićevo.
Ovu javnu kuhinju vodi dobro poznato udruženje “Mozaik prijateljstva”, koje se trudi da svakog dana nahrani 500 socijalno ugroženih sugrađana. Vikendom se broj obroka penje na čak 1.000. U ovako teškoj društvenoj situaciji, i humanitarcima je teško da uvijek obezbijede potrebne količine hrane, naročito hljeba.
Udruženje dnevno dobije 50 vekni ove nasušne namirnice, a treba je podijeliti čak 10 puta više.
– Mi kao tim teška srca vraćamo naše korisnike sa šaltera bez hljeba, a pogotovo višečlane porodice s djecom i naše stare bake i deke. Znamo da im je to jedini obrok u toku dana, a nismo u mogućnosti da im pružimo najosnovnije, koricu hljeba – kaže humanitarac Miroslav Subašić.
Donacija dobrih građana i preduzeća uvijek ima, ali bitno je osigurati da ta pomoć bude kontinuirana kako se ne bi desilo da ljudi koji traže pomoć ostanu praznih ruku.
Kriza izazvana pandemijom virusa korona, kažu u udruženju, stvorila je dvostruke probleme: povećala je broj korisnika javne kuhinje i negativno uticala na poslovanje brojnih firmi koje inače pomažu rad udruženja.
Pojedine sugrađane osuđuju što se hrane u javnoj kuhinji, ali mi preporučujemo svima da kao i oni pokušaju živjeti od tolikih primanja. Imamo primjer bračnog para penzionera koji mjesečno imaju 700 maraka. Čovjek je osoba s invaliditetom, ostao je bez obje noge, koristi pelene za odrasle, koje koštaju 34 marke po pakovanju. Oni cijelu jednu penziju daju na lijekove i troškove za njegu. Dok još plate režije, grijanje, struju, vodu, šta im ostane da jedu – prepričava Subašić sliku našeg društva.
Osim starijih, u udruženje im dolaze i mladi bračni parovi s djecom, koji su tokom korone ostali bez posla!
Ma koliko se humanitarci trudili da svaki dan iznesu topao obrok, činjenica je da se ugroženim sugrađanima uglavnom servira krompir, riža i makarone, a voće je za mnoge od njih misao imenica.
– Pasulj je, vjerujte, prava poslastica. To je radost kada ga spremimo, a ako hoćete obrok dostojan čoveka i za taj ručak trebate obezbijediti 50 kilograma pasulja, 25 kilograma kobasica, nekoliko kila mrkve i luka – govori Subašić.
Iz “Mozaika” pozivaju građane da se i ovaj put odazovu apelu za pomoć i pozovu humanitarni broj 1416 tokom oktobra, jer “naše malo nekome znači obrok”.
Izvor: Srpskainfo